Trzy rekordy podczas Mazovia Track Cup w Piasecznie

Podczas rozegranego w niedzielę, 23 października mityngu lekkoatletycznego Mazovia Track Cup, Memoriale Eugeniusza Lokajskiego i Józefa Nojiego w Piasecznie pobite zostały dwa najlepsze wyniki w historii i jeden rekord kraju. Rywalizacja toczyła się na dziewięciu różnych dystansach od 100 m do 10 000 m. 

Szybkie nastolatki biją rekordy

Przy pięknej jesiennej aurze, w bezwietrznych warunkach, na szybkiej bieżni stadionu GOSIR w podwarszawskim Piasecznie, rewelacyjnie na dystansie 10 000 m zaprezentowała się zwyciężczyni Martyna Krawczyńska. Zawodniczka KS Prefbet-Sonarol poprawiła najlepszy w historii rezultat biegaczek 18-letnich osiągając wynik 36:18.68. Poprzedni rekord należał do Moniki Skuzy i został osiągnięty w 1984 roku w Sopocie.

Na drugim miejscu do mety dobiegła Eliza Galińska, która pobiła już najlepszy w historii wynik liczący już 30 lat. Biegaczka UKS Filipides Teresin dotychczasowy rezultat poprawiła o 90 sekund. Na mecie zameldowała się z wynikiem 37:10.23.

Organizatorzy wyjaśniają, że wyniki Krawczyńskiej i Galińskiej nie są rekordami Polski, a najlepszymi wynikami w historii, ponieważ na dystansie 10 000 m rekordy kraju oficjalnie nie są notowane.

Z kolei na dystansie 1000 m Damian Anders, reprezentujący SRS Kondycja Piaseczno, poprawił własny rekord Polski niesłyszących w kategorii juniorów do 16 lat. Nowy najlepszy wynik wynosi od dziś 2:43:82 i jest o 9 sekund lepszy od dotychczasowego rezultatu (2:52:51).

Mazovia Track Cup na mecie, czas na Niepodległą Piątkę

Niedzielny mityng w Piasecznie był ostatnim akordem tegorocznego cyklu imprez lekkoatletycznych Mazovia Track Cup skierowanych do amatorów, dzieci i młodzieży oraz wszystkich miłośników aktywności fizycznej. Najbliższe zawody w ramach cyklu rozgrywane będą na wiosnę 2023.

Za Mazovia Track Cup odpowiada Fundacja Action-Life, która 6 listopada organizuje bieg Niepodległa Piątka na PGE Narodowym. Będzie to wydarzenie w randze Otwartych Mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn w biegu na 5km oraz Otwartych Mistrzostw Polski Drużyn w biegu na 5km. Więcej informacji i zapisy są dostępna na stronie niepodlegla5.pl

Źródło: Fundacja Action-Life

fot. Dorota Szota