Niższe opłaty startowe na 10. TAURON Festiwal Biegowy tylko do północy

Bogaty, a przy tym zróżnicowany program sportowy, koncerty, spotkania z gwiazdami, ponad 650 tysięcy złotych w nagrodach  i – wszystko na to wskazuje – rekordowa frekwencja. TAURON Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdroju zapowiada się wyjątkowo.   Korki od… izotoników i wody mineralnej wystrzelą w uzdrowisku za nieco ponad 100 dni, ale tylko do końca maja obowiązują niższe stawki opłat startowych. – Jeśli planujecie start w Krynicy, warto zapisać się już teraz – zachęcają gospodarze krynickiej imprezy.

Na wyścigi, dla zdrowia i zabawy

TAURON Festiwal Biegowy to jedna z największych, a przy tym najwszechstronniejsza impreza biegowa w Polsce. W ciągu trzech dni rozgrywanych jest tu 30 biegów i marszów na trasach ulicznych i górskich o łącznej długości ponad 300 km.

– W programie imprezy coś dla siebie znajdą zarówno początkujący jak i doświadczeni biegacze, Ci biegający rekreacyjnie i zawodowcy ścigający się o nagrody, indywidualiści i drużyny, młodzi i starsi, całe rodziny – zaprasza Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego i pomysłodawca Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju, aktywny biegacz.

Katalog biegów ulicznych w Krynicy-Zdroju otwiera najszybszy bieg na 10 km w kraju – Życiowa Dziesiątka, rozgrywana w randze Mistrzostw Polski Masters. Można też pobiec na 15 km czy półmaraton. Królewskim dystansem imprezy w uzdrowisku jest Koral Maraton.

Z kolei konkurencje górskie to dystanse od 2,6 km na wskroś alpejskiej wspinaczki w Biegu na Jaworzynę Krynicką, przez 22 km Runek Run po kultowy Bieg 7 Dolin 34/64/100 km. Urodzinową nowością w programie są biegi na 80 i 117 km, z premierowym dla Festiwalu odcinkiem trasy między Rogaczem a Rytrem.

Biegowym harpaganom dedykowana jest festiwalowa etapówka – Brubeck Iron Run, którą wydłużono w tym roku do 100 mil (160 km). Przez 3 dni uczestnicy wystartują aż 9 razy w górach i na ulicy o różnych porach dnia. Prócz rywali, biegacze zmagają się tu z samym sobą – ze zmęczeniem, sennością.

– Czasu na regenerację jest mało, bo kolejne biegi startują w kilkugodzinnych odstępach. A jeszcze trzeba się zmieścić w ostrych limitach czasowych… – wskazuje Zygmunt Berdychowski, który w 2015 r. sam ukończył tę morderczą konkurencję.

W programie sportowym Festiwalu są też konkurencje klasyczne (Krynicka Mila), biegi typu fun run (Bieg Przebierańców, Bieg w krawacie), Bieg Kobiet, biegi dla dzieci i młodzieży (od 300m do 1 km) i propozycje dla całych familii – Rodzinny Bieg Nocny 5 km, Sztafeta Deptaka czy klasyfikacja „Najszybsza rodzina” w której poszczególni członkowie rodziny rywalizują w biegach na 1, 10 i 21 km.

Z kolei miłośnicy marszów nordyckich ścigają się o medale Mistrzostw Polski w nordic walking, a w marszu „Przegoń Zawał” wspierają profilaktykę chorób układu krwionośnego.

Meta biegu to… dopiero początek atrakcji!

Dla uczestników dziesiątej edycji TAURON Festiwalu Biegowego kryniccy organizatorzy przygotowują okazałe nagrody o rekordowej wartości ponad 650 tysięcy złotych.

Najwyższe nagrody otrzymają zawodnicy, którzy wzniosą się na – nomen omen – wyżyny swoich umiejętności i pobiją polski rekord trasy Życiowej Dziesiątki (premia 10 tysięcy złotych) oraz rekordy trasy Biegu 7 Dolin 100 km (15 tysięcy złotych premii – w sumie 40 tysięcy złotych za zwycięstwo i rekordowy bieg w tej konkurencji). Łącznie w gotówce zostanie wypłacona kwota blisko pół miliona złotych.

To nie koniec nagród. Jak informują organizatorzy, jeden z uczestników Festiwalu odjedzie do domu nowiutkim samochodem, Wieloletni sponsor nagrody – Przedsiębiorstwo Produkcji Lodów „Koral” z Nowego Sącza – obiecało biegaczom wyjątkowy, urodzinowy egzemplarz auta.

Biegacze sami zapracują sobie tę nagrodę, co oczywiście służy propagowaniu idei biegania. Bardzo nas to cieszy, bo dyscyplina zdobywa kolejne rzesze zwolenników – mówi Mariusz Jurek, Dyrektor Generalny PPL Koral.

TAURON Festiwal Biegowy to także bogaty program imprez towarzyszących – koncerty, targi EXPO oraz Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze z warsztatami i spotkaniami z osobistościami świata sportu. W ubiegłych latach Krynicę odwiedzili m.in. ś.p. Irena Szewińska, Małgorzata Hołub, Iga Baumgart-Witan, Oktawia Nowacka, Denis Urubko, Marcin Lewandowski, Adam Korol czy trener Bogdan Wenta. Nazwiska gości tegorocznej edycji oraz artystów, którzy zaprezentują się na festiwalowej scenie – jak na festiwal przystało – poznamy w wakacje.

Kurs na rekord! Przyłącz się!

W 2018 r. w Krynicy pakiety startowe TAURON Festiwalu Biegowego odebrało 8,6 tys. osób z Polski i zagranicy, co jest rekordem frekwencji Festiwalu. Zapisy do dziesiątej edycji wskazują, że wynik ten może zostać poprawiony. Na nieco ponad trzy miesiące przed startem lista zgłoszeń jubileuszowej edycji Festiwalu obejmuje już blisko 6 tysięcy osób.

Zgłoszenia przyjmowane są w portalu www.festiwalbiegowy.pl. 1 czerwca nastąpi zmiana zmiana progu opłat startowych na wyższe. – Warto zapisać się już teraz. Do końca maja obowiązują niższe opłaty startowe – zachęca Anna Czerwińska, prezes Fundacji „Festiwal Biegów”, organizatora TAURON Festiwalu Biegowego.

Jak wyliczają organizatorzy, przy wcześniejszym zgłoszeniu najwięcej oszczędzą uczestnicy najtrudniejszych, najdłuższych i najbardziej popularnych biegów Festiwalu – różnica we wpisowym do Iron Run i Biegu 7 Dolin na dystansach od 64 do 117 km to 40 zł. Wpisowe do Koral Maratonu i półmaratonu wzrośnie o 20 zł, półmaratonu, Życiowej Dziesiątki – o 10 zł.

– Przypominamy również, że wraz ze zmianą progów automatycznie zmieniają się kwoty opłat startowych w dokonanych, ale niepotwierdzonych wpłatą zapisach. Tylko opłacone zgłoszenie jest gwarancją otrzymania i odebrania w biurze zawodów pakietu startowego 10. TAURON Festiwalu Biegowego – wyjaśnia Anna Czerwińska.

Źródło: Fundacja „Festiwal Biegów”