Izabela Paszkiewicz mistrzynią Polski na 10 km

W ramach Biegu Niepodległości w Poznaniu dzisiaj odbyły się 11. PZLA Mistrzostwa Polski Kobiet na 10 km. Swój drugi złoty medal na tym dystansie w karierze wywalczyła Izabela Paszkewicz, która wyprzedziła Sabinę Jarząbek i Natalię Bielak. Do mety biegu masowego dotarło prawie 3,8 tysiąca zawodników.

 Szybka Paszkiewicz

Paszkiewicz uzyskała świetny wynik 32:45, który jest nowym rekordem mistrzostw Polski. Jeszcze żadnej zawodniczce w 11-letniej historii tej imprezy nie udało się pokonać 10 km poniżej 33 minut. Najbliżej tego celu była Aleksandra Lisowska, która dwa lata temu w Poznaniu osiągnęła wynik 33:05.

Sukces Izabeli Paszkiewicz nie dziwi, bo to liderka tegorocznych tabel. Co prawda po sierpniowych mistrzostwach Europy w Monachium leczyła kontuzję, ale jej udany występ w Poznaniu pokazuje, że biegaczka z Terespola te problemy ma za sobą. Dla Paszkiewicz to drugi złoty medal na 10 km w karierze. Poprzedni, jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Trzaskalska, wywalczyła w 2017 roku w Łodzi.

Medalistki z „piątki” znów na podium

Duże powody do radości ma kielczanka Sabina Jarząbek, która do zdobytego w minioną niedzielę złotego medalu mistrzostw Polski w biegu na 5 km dzisiaj dorzuciła srebrny krążek na „dychę”. Na mecie zameldowała się z czasem 33:40. Przed rokiem czas o sekundę gorszy dał 28-letniej zawodniczce KKL Kielce trzecie miejsce.

Z kolei Natalia Bielak zaczyna wyrastać na specjalistkę od brązowych medali. W niedzielę zgarnęła krążek w takim kolorze na mistrzostwach kraju na piątkę, a teraz powtórzyła to osiągnięcie. Młoda, zaledwie 20-letnia biegaczka uzyskała wynik 34:14. O medal musiała walczyć do samego końca, bo tuż za jej plecami, z zaledwie sekundową stratą finiszowała Martyna Masłowska.

Choroba zagrodziła drogę na start Iwonie Bernardelli, jednej z faworytek biegu. To zawodniczka, która w dotychczasowej karierze zdobyła aż 4 medale mistrzostw kraju na „dychę”.

Mistrzostwa Polski w biegu na 10 km w Poznaniu odbyły się po raz czwarty w historii. Trzy edycje, w tym dzisiejsza, zostały rozegrane w ramach Biegu Niepodległości. W 2020 roku z powodu pandemii mistrzostwa były samodzielną imprezą, a zawodniczki o medale walczyły na Torze Poznań.

Kto najlepszy w biegu masowym?

W biegu masowym najlepszy okazał się Kamil Szymaniak, który finiszował z wynikiem 30.52, przed Jakubem Gorzelańczykiem (31:04) oraz Aleksandrem Draganem (31:05). Bieg ukończyło 3781 osób. Wyniki dostępne są na tej stronie. 

Przypomnijmy, że w 2018 roku właśnie podczas Biegu Niepodległości w Poznaniu padł polski rekord frekwencji w biegu ulicznym. W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę do mety zawodów dotarło dokładnie 22 463 zawodników.

red