ORLEN Copernicus Cup 2023. Lekkoatletyczne wydarzenie zimy w Polsce

8 lutego w Toruniu odbędzie się mityng ORLEN Copernicus Cup Toruń 2023. Wystartuje w nim wiele gwiazd światowego formatu, ponieważ kolejny raz toruński mityng znalazł się wśród siedmiu najwyżej sklasyfikowanych zawodów World Athletics Indoor Tour Gold. Obsada zawodów nie jest znana, ale sprzedaż wejściówek już ruszyła.

– Kolejna edycja naszego mityngu jest potwierdzeniem, że Toruń sprawdza się jako organizatorów zawodów międzynarodowych. O nazwiskach lekkoatletów, którzy przyjadą do Torunia jeszcze za wcześnie mówić, ale mogę potwierdzić, że zainteresowanie zawodników jest bardzo duże i spodziewamy się bardzo dobrej obsady – mówi Krzysztof Wolsztyński, dyrektor ORLEN Copernicus Cup Toruń i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Dwanaście konkurencji

Kibice w Toruniu obejrzą rywalizację w dwunastu konkurencjach – kobiety biegać będą na 60, 400, 800 i 3000 metrów oraz 60 metrów przez płotki, natomiast konkurencji męskich będzie siedem – biegi na 400, 800 i 1500 metrów, bieg na 60 metrów przez płotki oraz skok wzwyż, skok w dal i skok o tyczce. Do dzisiaj wspominają kapitalny konkurs tyczkarzy podczas zawodów ORLEN Copernicus Cup w 2020 roku, gdy Armand Duplantis pobił rekord świata.

fot. Paweł Skraba

– Nie mogę obiecać, że w 2023 roku obejrzymy w Toruniu jakiś rekord świata, ale mogę obiecać, że emocji na pewno nie zabraknie. Liczę, że na trybunach kolejny raz zasiądzie komplet publiczności, bo zawodnicy, którzy mają za sobą start w toruńskim Copernicus Cup zawsze wspominają kapitalną atmosferę – dodaje Wolsztyński.

Sprzedaż biletów już się rozpoczęła – wejściówki w cenach od 30 do 90 złotych dostępne są w portalach eBilet.pl i Ticketmaster.pl.

Zawodnicy, którzy wystartują w w Toruniu, mogą wygrać atrakcyjne nagrody finansowe – budżet każdej konkurencji, dla której prowadzi się klasyfikację całego cyklu – w przypadku kobiecych konkurencji w Toruniu będą to biegi na 60, 800 i 3000 metrów, a w przypadku męskich 400 i 1500 metrów, 60 metrów przez płotki, skok wzwyż i skok w dal – wynosi 7 tysięcy dolarów, z czego aż 3 tysiące trafią do zwycięzcy.

Z kolei najlepsi w swoich konkurencjach w całym World Athletics Indoor Tour otrzymają 10 tysięcy dolarów oraz tzw. dziką kartę pozwalającą na udział w halowych mistrzostwach świata, które w 2024 roku odbędą się w szkockim Glasgow. Oczywiście zawodnicy startujący w innych konkurencjach też mogą liczyć na nagrody finansowe, choć w niższej wysokości.

Toruń wśród złotych mityngów

W sumie w 2023 roku w ramach cyklu World Athletics Indoor Tour odbędą się aż 54 wydarzenia, w tym tylko 7 będzie miało kategorię złotą – w Toruniu oraz Karlsruhe w Niemczech, Bostonie i Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych, Lievin we Francji, Madrycie w Hiszpanii i Birmingham w Wielkiej Brytanii. Ten ostatni mityng będzie finałem World Athletics Indoor Tour.

Źródło: ORLEN Copernicus Cup

fot. w nagłówku Paweł Skraba