W Rybniku budują rondo biegacza. Jedyne takie w Polsce

W Rybniku rozpoczęło się urządzanie ronda biegacza, które powstaje u zbiegu Obwiedni Południowej i drogi Śródmiejskiej. Jego pomysłodawcami są członkowie grupy, która od 2017 roku organizuje w tym śląskim mieście towarzyski Ultramaraton 40 Rybnickich Rond. 

Rondo z bieżnią

Głównym elementem biegowego wystroju ronda będzie poprowadzona dookoła niego lekkoatletyczna bieżnia. Pojawią się na niej dwie bramki – z napisami start i meta, które mają posłużyć do promocji odbywających się w Rybniku imprez biegowych takich jak Bieg Barbórkowy czy Półmaraton Księżycowy. Prace na rondzie potrwają prawdopodobnie do końca listopada. Okazuje się, że z propozycją jego urządzenia do prezydenta miasta dotarli sami biegacze.

– Mamy już w Rybniku kilka sportowych rond, a nawet osobny bieg szlakiem naszych rond, więc pomysł się spodobał. Tym razem jednak na wyspie centralnej ronda nie pojawi się żaden postument czy figura – mówi dyrektorka Zarządu Zieleni Miejskiej Joanna Kotynia-Gnot, cytowana przez portal rybnicka.eu.

Bieg szlakiem rond, o którym mowa powyżej to Ultramaraton 40 Rybnickich Rond organizowany w Rybniku od pięciu lat. Liczba rond w nazwie imprezy jest umowna, podobnie jak i dystans, bo drogowcy cały czas budują nowe. To towarzyski bieg bez punktów kontrolnych, pomiaru czasu i rywalizacji. Dystans, który wspólnie pokonują jego uczestnicy przekracza 60 km. Trasa prowadzi przez wszystkie ronda w mieście.

Miasto rond

Rybnik to miasto, które słynie z rond. Wśród kilkudziesięciu takich okrągłych skrzyżowań jest m.in. rondo z żużlowcami, rowerzystami i baseballistą. W sierpniu na rondzie Paryż w dzielnicy Niedobczyce stanęła… 15-metrowa replika wieży Eiffla, konstrukcja o łącznym ciężarze blisko 8 ton składająca się z około 3 tysięcy elementów stalowych i 700 łączników śrubowych.

Źródło: rybnicka.eu

fot. w nagłówku Wacław Troszka/ rybnicka.eu