Wystartowały zapisy na Bieg WOŚP. Po raz siedemnasty policzymy się z cukrzycą

Bieg „Policz się z cukrzycą” już po raz siedemnasty towarzyszyć będzie Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zapisy na to wydarzenie  tradycyjnie wystartowały w Światowym Dniu Cukrzycy. Zgłoszenia potrwają do końca stycznia.​

Bieg „Policz się z cukrzycą” to z jednej strony promocja zdrowego i aktywnego trybu życia, z drugiej – zwrócenie uwagi na poważny problem cywilizacyjny, jakim jest cukrzyca.Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na cukrzycę choruje ponad 440 milionów ludzi na całym świecie.

Dzięki biegom organizowanym przez WOŚP w latach 2014-2021 zakupionych zostało 195 pomp insulinowych, bieg podczas 30. Finału WOŚP to kolejne 77 pomp.

– W zdrowym ciele zdrowy duch – to najprościej określa ideę naszego biegu, ale sumą naszego biegania jest zakup najnowocześniejszych pomp insulinowych dla kobiet, które mają cukrzycę typu pierwszego i pragną urodzić zdrowe dziecko. Realizacja tego programu udaje nam się rewelacyjnie dzięki temu że… biegamy! – mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP.

Wystartowały zapisy

Chętni do wyboru mają bieg główny ulicami Warszawy, który odbędzie się 29 stycznia w południe, lub tzw. bieg wirtualny, w przypadku którego to uczestnik wskazuje miejsce i datę (pomiędzy 23 a 29 stycznia) realizacji 5-kilometrowego dystansu. Dodatkowo uczestnicy mogą wybrać formę aktywności, bo choć „Policz się z cukrzycą” to z założenia bieg, to dystans pokonać można na różne sposoby, np. spacerując.

Zapisów na obie formy biegu dokonywać można na platformie SlotMarket.pl. Organizacją biegu zajmie się po raz kolejny agencja Sport Evolution. Opłata startowa wynosi 65 złotych.

Cieszymy się, że kolejny rok pobiegniemy razem z WOŚP. Bieg „Policz się z cukrzycą” to fantastyczna okazja, by świętować ten dzień w sposób aktywny. Pozytywna atmosfera, krótki dystans i luźne tempo sprzyjają rozpoczęciu biegowej przygody. Liczymy, że na starcie zobaczymy wielu początkujących biegaczy – zapowiada Dariusz Pawelec ze Sport Evolution.

Zapisy na 17. Bieg „Policz się z cukrzycą” rozpoczęły się, zgodnie z tradycją, 14 listopada, czyli w Światowym Dniu Cukrzycy. Na bieg warszawski pakiety można nabywać do 29 stycznia lub wyczerpania miejsc (maksymalnie 5 tysięcy osób), na bieg wirtualny – do 30 stycznia włącznie.

Wszyscy uczestnicy w ramach pakietu startowego otrzymują pamiątkową pomarańczową koszulkę, buff i medal, a uczestnicy biegu warszawskiego – dodatkowo numer startowy.

16. Bieg WOŚP absolutnie rekordowy

Idea warszawskiego biegu na przestrzeni lat spopularyzowała się na tyle, że finałowe biegi odbywają się obecnie także w wielu miejscach w Polsce i za granicą – podczas 16. edycji biegu w aż 28 państwach, m.in. Indiach, Australii, RPA, Stanach Zjednoczonych i Islandii. 30. Finał WOŚP to wirtualna edycja biegu, w której udział wzięło 9270 uczestników z całego świata oraz bieg stacjonarny ulicami Warszawy, w którym pobiegło 4056 osób. Razem pokonali 76 889 kilometrów!

Organizacja biegu to wsparcie realizowanego przez WOŚP od 2004 roku Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi dla Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. Środki z pakietów startowych przeznaczane są właśnie na zakup pomp insulinowych, dzięki którym diabetyczki mają szansę na bezpieczną i spokojną ciążę.

Źródło: Sport Evolution