15. Silesia Marathon pod patronatem Uniwersytetu Śląskiego

Fundacja Silesia Pro Active, organizator Silesia Marathonu, nawiązała współpracę z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach – największą w województwie śląskim uczelnią akademicką. Celem partnerstwa będzie podejmowanie wspólnych działań informacyjno-edukacyjnych oraz współorganizacja wydarzeń promujących aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia w regionie.

Dojrzeć do biegania

W ramach współpracy Uniwersytet Śląski obejmie patronatem jubileuszową 15. edycję Silesia Marathon, stając się tym samym partnerem największej imprezy biegowej w województwie śląskim.

Już 15 grudnia na stronie silesiamarathon.pl ruszą zapisy na biegi na dystansach maratonu, półmaratonu i ultramaratonu na trasie o długości 50 km. Uczestnicy wszystkich biegów finiszować będą na Stadionie Śląskim, największej lekkoatletycznej arenie w Polsce.

Do biegania się dojrzewa. Przyglądając się naszym rozmaitym aktywnościom fizycznym często jest tak, że zaczynamy biegać pod czterdziestce, czasem trochę wcześniej, przechodząc często przez różne dyscypliny sportu. Bieganie okazuje się tą najbardziej prostą, oczyszczoną ze sprzętu, z infrastruktury formą aktywności. Bieganie jest czystym ruchem, czystą aktywnością, która podoba nam się zwykle w wieku dojrzałym, sprzyja naszemu myśleniu i naszej dojrzałości. Bieganie, zwłaszcza długich dystansów, dobrze odpowiada pracy, którą wielu z nas wykonuje – powiedział prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Rektor Uniwersytetu Śląskiego. – Praca w uniwersytecie zarówno naukowa, jak i administracyjna to są działania długodystansowe. Wiele rzeczy, które zaczynamy robić horyzont mają często u kresu naszej aktywności zawodowej, więc pewna lekcja pokory, długiego wysiłku, rozkładania sił, którą daje przygotowanie do biegu długodystansowego, to jest dobry trening także do innego rodzaju aktywności, nie tylko czysto fizycznej – dodał.

Studenci i wykładowcy na start

Impreza zaplanowana na 1 października 2023 roku promowana będzie wśród studentów, pracowników naukowych oraz zaprzyjaźnionych z uniwersytetem uczelni w kraju i za granicą. Poza tym reprezentacja UŚ obecna będzie na wszystkich organizowanych przez fundację wydarzeniach.

Uniwersytet Śląski to największa uczelnia w regionie z ponad 21 tysiącami studentów i ponad 1,8 tysiącami pracowników naukowych.

– Celem nadrzędnym, dla jakiego prawie 15 lat temu powołana została fundacja Silesia Pro Active, jest upowszechnianie aktywności fizycznej i sportu jako najlepszej formy spędzania wolnego czasu, a bieganie to najprostsza i najchętniej wybierana forma ruchu przez ludzi na całym świecie. Od lat z sukcesami organizujemy wydarzenia sportowe, które przyciągają na Śląsk tysiące uczestników, nie tylko z Polski, ale i wielu krajów europejskich – powiedział Bohdan Witwicki, prezes fundacji Silesia Pro Active. –  Nasza działalność zbieżna jest z celami, jakie stawia przed sobą Uniwersytet Śląski – uczelnia wyższa, która w ramach swojej pracy badawczej i dydaktycznej realizuje misję społecznej odpowiedzialności. Jestem przekonany, że dzięki połączeniu sił naszego zespołu i Uniwersytetu Śląskiego, rezultaty naszych działań wzniosą się na jeszcze wyższy poziom – podkreślił.

Silesia Marathon to jedyny w Polsce i Europie bieg maratoński prowadzony ulicami czterech miast. 1 października biegacze będą mieli okazję odwiedzić Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie i Chorzów.

Źródło: Fundacja Silesia Pro Active