43. Półmaraton Wiązowski ruszył z zapisami. Spore zainteresowanie

Zapisy na przyszłoroczny 43. Półmaraton Wiązowski ruszyły wczoraj, a na liście startowej jest już ponad 700 zawodników. Jeden z najstarszych biegów ulicznych w kraju, kiedyś otwierający sezon zimowo-wiosenny w Polsce odbędzie się 26 lutego. Obok zawodów na dystansie 21,097 km w programie imprezy jest również Wiązowska 5-tka, a także biegi dla dzieci i młodzieży. 

Zawodnicy w podwarszawskiej Wiązownie rywalizują na atestowanej trasie półmaratonu prowadzącej wśród malowniczych lasów, pół i łąk przez wsie Glinianki i Pęclin. Bieg główny wystartuje o godzinie 10:00, a Wiązowska 5-tka kwadrans później.

Tradycyjnie w Wiązownie nie zabraknie biegów dla dzieci i młodzieży. W Biegach Młodych znajdą się dystanse na 300 m, 600 m i 1000 m oraz dwa nowe – na 1500 m i 2000 m.

Po raz 30. odbędzie się również Bieg Krasnoludków dla przedszkolaków, które w specjalnie przygotowanej oprawie pokonają dystans 160 metrów. Dzieci pobiegną w koszulkach i czapkach przygotowanych przez organizatora, a po przekroczeniu linii mety każde z nich otrzyma upominek.

Po ile pakiety na półmaraton?

Internetowa rejestracja na wiązowskie biegi ruszyła 1 grudnia na stronie wiazownapolmaraton.pl i potrwa do 19 lutego. Po tym terminie będzie można zapisać się już tylko osobiście od 24 do 26 lutego w Biurze Zawodów w szkole w Wiązownie.

Aktualnie opłata startowa wynosi 100 złotych, bo po pierwszym dniu zapisów na liście startowej imprezy jest już ponad 700 uczestników. Po przekroczeniu limitu 1000 miejsc opłata startowa wzrośnie do 120 złotych. W półmaratonie wystartuje maksymalnie 2,5 tysiąca zawodników.

Organizatorzy przygotowali tańsze pakiety dla biegaczy z Wiązowna, którzy na terenie gminy posiadają stały meldunek. W grudniu zapłacą 60 złotych, a po Nowym Roku 20 złotych więcej.

W pakiecie startowym znajduje się numer startowy, chusta wielofunkcyjna, worek sportowy oraz bezpłatne zdjęcia i dyplom elektroniczny do pobrania ze strony fotomaraton.pl. Chętni będą mogli dokupić koszulkę techniczną z logo 43. Półmaratonu Wiązowskiego za 38 złotych.

Mała Wiązowna, wielkie tradycje

Podwarszawska Wiązowna to mała miejscowość z wielką biegową tradycją. Od 1981 roku odbywa się tutaj impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez biegowych w Polsce. Najpierw jako Otwocki Zimowy Mały Maraton „Świder-Wisła” na dystansie 20 km, a od lat dziewięćdziesiątych już jako Półmaraton Wiązowski na trasie o długości 21,097 km.

Biegacze od lat chętnie przyjeżdzają do Wiązowna. W ubiegłym roku do mety półmaratonu dotarło 2053 zawodników.

red