Dzisiaj ostatni Light Run w ramach kampanii With Women We Run

Już dzisiaj (1 grudnia) o godzinie 18:30 w Parku Skaryszewskim w Warszawie odbędzie się finałowy Light Run. Będzie to bezpłatny biegowy trening ze światełkami, który jest częścią kampanii społecznej With Women We Run mającej na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec kobiet uprawiających sport. Do udziału w wydarzeniu marka adidas zaprasza kobiety i mężczyzn.  

Celem zainicjowanej przez markę adidas kampanii społecznej „With Women We Run”, jest wsparcie kobiet, które podczas uprawiania sportu doświadczają różnego rodzaju przemocy ze strony mężczyzn – nagabywania, nachalnego kontaktu (również fizycznego), niechcianych komplementów czy body shamingu.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu w mieście, biegaczki amatorki często trenują tylko z jedną słuchawką, dlatego to ona stała się symbolem kampanii.

Czas na ostatni Light Run

W ramach kampanii w listopadzie w Warszawie, w Gdańsku i w Poznaniu odbyły się trzy biegowe treningi ze światełkami pod nazwą Light Run. Ich uczestnicy mogli zostawić swoje słuchawki w domu. Wzięło w nich udział łącznie kilkaset kobiet i mężczyzn, którzy nie zgadzają się na dalsze tolerowanie przemocy wobec osób uprawiających sport.

Dzisiaj (1 grudnia) w Parku Skaryszewskim w Warszawie rozpocznie się finałowy Light Run. Jego uczestnicy pokonają dystans około 2 km i wezmą udział w biegowej grze miejskiej. Wszystko ze wsparciem ekipy adidas Runners, bez presji i ciśnienia w komfortowym dla siebie tempie. Po zakończeniu biegu na uczestników czekać będą gorące napoje. Będzie można również podpisać petycję o podniesienie bezpieczeństwa osób uprawiających sport na ulicach i w parkach.

Zbiórka chętnych do udziału w biegu o godzinie 18:30 w alejce na wprost wejścia do Parku Skaryszewskiego na wysokości Ronda Waszyngtona. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą czołówek, ale jeśli ktoś jej zapomni, lub po prostu takiej latarki nie posiada, to na miejscu będzie mógł bezpłatnie ją wypożyczyć. Na bieg można zapisać się w aplikacji adidas Running.

Przemoc wobec biegaczek to realny problem

W ramach kampanii „With Women We Run” powstały cztery spoty, które przedstawiają historie Marty, Ani, Moniki i Pauliny.  Wartościowe materiały edukacyjne, w tym również wymienione filmy, dostępne są na stronie kampanii. W jednym z nich dwóch mężczyzn zaczepia biegaczkę przy przejściu dla pieszych.

– Niby Warszawa taka płaska, a tu proszę, dwa śliczne pagórki – mówią o jej piersiach. Gdy kobieta zwraca im uwagę, że to seksistowski tekst, słyszy, że nie zna się na komplementach. Przestraszona zaczyna biec w innym kierunku. – Do następnego! – słyszy za sobą.

Poza tym we współpracy ze Spotify powstała specjalna biegowa playlista. Poza muzyką do biegania można na niej usłyszeć głosy kobiet, które doświadczył nieprzyjemnych lub nawet traumatycznych przeżyć w trakcie biegania.

Swoją historią na naszej facebookowej grupie „Biegaczki i Biegacze” podzieliła się również Paulina, która znalazła się w niebezpiecznej sytuacji mimo tego, że podczas biegania towarzyszył jej mąż.

– Biegam wieczorami – wtedy, kiedy tak naprawdę pozwolą mi na to dzieci. Kto mnie zna, ten wie…Biegam oświetlona jak choinka. Mam odblaski na rękach, nogach, światełka na butach, na klatce. No wszędzie. Często biegam z mężem. To znaczy ja biegnę, a on jedzie obok rowerem – relacjonowała Paulina. – Taka sytuacja miała miejsce wczoraj. Mąż jedzie zawsze obok. Rozdzieliliśmy się na jedną uliczkę w mieście, dosłownie na 60 metrów. Uliczki między ludźmi. Chodniki oświetlone. Biegnę i nagle rusza za mną dwóch chłopaków…Ja przyspieszam, oni też. Mówię sobie…Nie będę się odzywać to odpuszczą…Ale nie. Ja biegnę a oni za mną. Dla nich może to był dobry żart. Dla mnie okropny stres. Dobiegłam do męża, który czekał na mnie na końcu chodnika i dopiero panowie odpuścili – opisywała.

Pierwszy krok ku zmianie

Aby zwiększyć świadomość na temat molestowania seksualnego w sporcie, w ramach kampanii adidas zorganizuje 2 grudnia w Sports Base Warsaw (ul. Marszałkowska 104/122) warszatat „L’oreal Stand Up Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych”.

Spotkanie potrwa 2 godziny i będzie złożone z dwóch części. W pierwszej „Holistic Intro” trenerka adidas Runners Marta Szostak poprowadzi sesję z elementami medytacji podnoszącą uważność na doznania płynące z ciała, poprzedzoną krótkim rozruchem. Jej celem będzie zrzucenie napięć z całego dnia i przygotowanie uczestników do drugiej części, w której trenerka Stand Up Polska – Justyna Grzymała opowie o narzędziach radzenia sobie w już zaistniałych sytuacjach przemocy.

Zapisy na warsztat prowadzone są również w aplikacji adidas Running.

– W ramach With Women We Run, chcemy zrobić pierwszy krok ku zmianie kultury biegania i sportu. Naszym celem jest powstrzymanie wszelkich form molestowania i agresji wobec kobiet, aby bieganie stało się bezpieczniejsze dla wszystkich – podkreślają organizatorzy kampanii.

red
fot. Andrzej Olszanowski