Nowy gospodarz PZLA Mistrzostw Polski w Półmaratonie [AKTUALIZACJA]

Polski Związek Lekkiej Atletyki poinformował, że przyszłoroczne 32. PZLA Mistrzostwa Polski w Półmaratonie odbędą się w Grudziądzu. Zaplanowane na 9 września 2023 roku zawody mają uświetnić jubileusz 100-lecia miejscowego klubu Olimpia, z którym przez całą karierę związany był mistrz olimpijski Bronisław Malinowski. Będzie to zupełnie nowy półmaraton w Grudziądzu. 

Zapytaliśmy Polski Związek Lekkiej Atletyki, czy byli inni chętni do goszczenia przyszłorocznych mistrzostw. – Grudziądz był jedynym kandydatem do organizacji zawodów – czytamy w odpowiedzi.

32. PZLA Mistrzostwa Polski w Półmaratonie mają być częścią obchodów 100-lecia klubu Olimpia, z którym związany był Bronisław Malinowski, legendarny polski lekkoatleta, mistrz (1980 Moskwa) i wicemistrz (1976 Montreal) olimpijski w biegu na 3000 m z przeszkodami. W 1981 roku w wieku zaledwie 30 lat zginął w wypadku samochodowym na moście w Grudziądzu.

Jak udało nam się ustalić, za imprezą w randze Mistrzostw Polski stoi klub sportowy Olimpia. Będzie to zupełnie nowy bieg pod nazwą Półmaraton Grudziądzki. Z wydarzeniem nie mają nic wspólnego organizatorzy odbywającego się w tym mieście od 2013 roku Półmaratonu Grudziądz-Rulewo śladami Bronka Malinowskiego, których przepraszamy za wcześniejsze podanie niesprawdzonej informacji.

Co wiemy o nowym biegu?

Skontaktowaliśmy się z prezesem klubu Olimpia Grudziądz, aby dowiedzieć się więcej o biegu, który odbędzie się 9 września.

– Potwierdzam, że będzie to nowy bieg w Grudziądzu. Przed nami pierwsze spotkanie z osobą, która będzie odpowiedzialna za zorganizowanie tego wydarzenia. Z rozpoczęciem przygotowań czekaliśmy na informację z PZLA o przyznaniu nam prawa do organizacji mistrzostw kraju – poinformował nas Marek Szymkowicz, prezes GKS Olimpia Grudziądz.

Odezwał się do nas Marcin Jędrak, który ma odpowiadać za organizację imprezy. Przekazał kilka informacji dotyczących biegu. Przygotował dwa warianty trasy półmaratonu, oba łączy miejsce startu na stadionie Olimpii. W biegu obok elity walczącej o medale mistrzostw Polski mają wziąć udział również amatorzy. Limit miejsc prawdopodobnie będzie wynosił 500.

– Pretekstem do organizacji półmaratonu jest oczywiście jubileusz 100-lecia klubu Olimpia, ale chcemy zbudować imprezę, która na stałe wejdzie do kalendarza imprez biegowych w Grudziądzu. Z wielkim sentymentem podchodzę do Półmaratonu Grudziądz-Rulewo, podczas którego zaczęła się moja biegowa przygoda. Bieg ten na stałe wpisał się w kalendarz biegów w naszym kraju i wierzę, że nasz jesienny bieg będzie się dobrze komponował z majówkowym bieganiem śladami Bronka. Wrześniowy półmaraton będzie przebiegał ulicami Grudziądza i będzie to doskonała okazja do zobaczenia na żywo najlepszych sportowców w naszym kraju – powiedział Marcin Jędrak, który w Grudziądzu organizuje również Biegi im. Bronisława Malinowskiego.

Grudziądz zorganizuje mistrzostwa kraju w półmaratonie po raz pierwszy w historii. W tym roku gospodarzem zawodów była Iława, a w latach 2020-2021 o medale biegacze walczyli w Bydgoszczy. Wcześniej, od 2000 roku areną rywalizacji czołowych zawodników były ulice Piły.

red

fot. w nagłówku Łukasz Dąbrowski, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons (cropped)