O medale halowych mistrzostw świata mastersi powalczą w Toruniu

Na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku w Arenie Toruń odbędą się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Udział w imprezie mogą wziąć sportowcy amatorzy, którzy ukończyli 35 lat. Organizatorzy liczą, że na starcie stawi się przynajmniej tysiąc Polaków. Zapisy prowadzone są na stronie wmaci2023.com

Marzeniem wielu osób, które amatorsko uprawiają sport jest start w światowej imprezie. Taka możliwość jest teraz w zasięgu ręki. W halowych mistrzostwach świata, jakie w dniach 26 marca – 1 kwietnia odbędą się w Arena Toruń, mogą wziąć udział sportowcy, którzy ukończyli 35 lat. Górna granica wieku nie jest określona.

Na zawody nie obowiązują wynikowe minima, liczy się tylko ochota startu. Impreza realizowana jest pod szyldem World Masters Athletics.

– W 2019 roku przygotowaliśmy 8. HMŚLAM, w których wystąpiło prawie 4 tysiące osób. Wcześniej, w 2015 roku, w Arenie Toruń odbyły się Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters. Te dwie międzynarodowe imprezy pokazały, że Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters, jako wiodący organizator, spełnia światowe oczekiwania – czytamy w komunikacie, który dotarł do naszej redakcji.

W programie mistrzostw są 22 konkurencje. Warto wiedzieć, że oprócz typowych dyscyplin halowych rozegrany zostanie również półmaraton, bieg i chód sportowy na 10 km oraz cross na 8 km. Zawody te  przeprowadzone będą w terenie, w sąsiedztwie hali sportowej. Natomiast pchnięcie kulą i rzut ciężarkiem odbędą się w pobliskiej hali tenisa ziemnego, a rzuty dyskiem, oszczepem i młotem na stadionie MOSiR.

Jak zapisać się na mistrzostwa?

Zapisy na mistrzostwa przyjmowane są online na stronie wmaci2023.com lub w formie papierowej. Po wypełnieniu formularza należy dokument zgłoszenia przesłać pocztą tradycyjną na adres PZLAM lub mailem na adres: biuro@pzlam.pl do 31 stycznia 2023 roku.

Opłata rejestracyjna wynosi 68 euro, należy do niej doliczyć koszt udziału w indywidualnej dyscyplinie. W przypadku półmaratonu to 46 euro, pięciobój kosztuje 44 euro a pozostałe konkurencje wycenione są na 32 euro.

Organizatorzy liczą, że w imprezie weźmie udział przynajmniej 1000 sportowców z Polski, czyli 170 więcej niż trzy lat temu.

– W klasyfikacji medalowej zajęliśmy wtedy trzecie miejsce za Niemcami i USA. Teraz jest okazja, by wygrać tę rywalizację. Zachęcamy do treningu i startu w hali gdzie m.in. od lat odbywa się Copernicus Cup – zaprasza Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters.

Źródło: PZLAM