Śnieżny CITY TRAIL w Warszawie i Bydgoszczy

Wraz z grudniem przyszła zima. Może jeszcze nie w pełnej okazałości, ale śnieg, który pojawił się w weekend 3-4 grudnia w Warszawie i Bydgoszczy dał się odczuć biegaczom startującym w przełajowym cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w tych miastach.

Warszawa

Najszybsi w sobotnich zawodach w warszawskim Lesie Młociny -Piotr Mielewczyk oraz Dominika Stelmach. Oboje doskonale znają 5-kilometrową trasę CITY TRAIL w Warszawie. Mają na koncie wygrane nie tylko pojedyncze biegi, ale także klasyfikację generalną.

W sobotnim biegu znajomość specyfiki trasy miała znaczenie. Jeszcze na godzinę przed startem ścieżki były pokryte jedynie odrobiną śniegu. Jednak o godzinie 11:00, kiedy ruszył bieg główny, zrobiło się zdecydowanie bardziej biało i… ślisko. I to właśnie dlatego nie było tego dnia szans na szybkie bieganie. Zawodnicy podkreślali także wagę odpowiedniego doboru obuwia.

– Postawiłem na kolce i to była dobra decyzja. Inna sprawa, że nie było dzisiaj mocy, by szczególnie zabłysnąć. Cały bieg poprowadził Rafał Gontarczyk, którego chciałbym przeprosić, że nie wyszedłem na prowadzenie na dystansie. Zwyczajnie nie pozwoliła na to dyspozycja. Okazało się jednak, że na krótkim finiszu jestem w stanie przyspieszyć i ostatecznie to ja przekroczyłem metę jako pierwszy – powiedział Piotr Mielewczyk, zwycięzca warszawskich zawodów.

Wynik Piotra Mielewczyka to 15:18. Drugie miejsce zajął wspomniany Rafał Gontarczyk, z czasem 15:23, a trzeci był Jan Michalski(czas 15:34). Na czwartym miejscu (z czasem 15:37) zawody ukończył „świeżo upieczony” mistrz Polski w biegach przełajowych – Dariusz Boratyński, który wystartował w Warszawie gościnnie – regularnie biega w CITY TRAIL we Wrocławiu.

fot. Karolina Krawczyk

– Nie ukrywam, że przyjechałem walczyć o zdecydowanie inny wynik. Niestety wybrałem klasyczne buty startowe na asfalt, bo po rozmowach z lokalnymi zawodnikami oceniłem, że takie obuwie jest tutaj optymalne. Utwierdziłem się w tym przekonaniu na rozgrzewce. Pogoda jednak zmieniała się niemalże z minuty na minutę i zrobiło się bardzo ślisko na ścieżkach. Już po 2 km nie byłem w stanie trzymać tempa prowadzących chłopaków. Przede mną ostatni start w tym roku – za tydzień we wrocławskim CITY TRAIL. Następnie 2 tygodnie odpoczynku i ruszam z przygotowaniami do maratońskiego debiutu, który planuję na wiosnę 2023 – mówi Dariusz Boratyński, multimedalista mistrzostw Polski.

W rywalizacji kobiet jako pierwsza metę minęła reprezentantka Polski podczas rozegranych niedawno w Tajlandii Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich – Dominika Stelmach. Czas Dominiki to 17:53. Drugą lokatę wywalczyła Marta Kaźmierczak(czas 18:25), a trzecia była Aleksandra Karolczuk (wynik 18:41).

Warszawską odsłonę cyklu wspiera Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany. Trzeci bieg edycji 2022/2023 w Warszawie jest zaplanowany na 14 stycznia.

Bydgoszcz

Pięciokilometrowa trasa poprowdzona ścieżkami bydgoskiego Myślęcinka i lasu Nadleśnictwa Żołędowo była w niedzielę wyjątkowo wymagająca. Ścieżki pokryte były topniejącym śniegiem, który skutecznie spowalniał i utrudniał zadanie biegaczom. W takich warunkach najszybszy – Miłosz Tomaszewski – uzyskał wynik 15:57.

– Warunki były dzisiaj trudne, ale ja czuję się dobrze na takim podłożu. Regularnie biegam ze swoim psem – wyżłem weimarskim, więc przyzwyczaiłem się do nieprzewidywalnych sytuacji. Jestem pewien, że to dzisiaj zaprocentowało – podkreśla Miłosz Tomaszewski, zwycięzca niedzielnych zawodów.

Drugie miejsce zajął Adrian Bednarek, z czasem 16:02, a trzeci był Paweł Ochal (czas 16:13). W rywalizacji kobiet najszybszą była Olga Ochal, która uzyskała wynik 18:20. Drugie miejsce wywalczyłaDaria Maik(czas 19:48), a trzecia była Karolina Kruber (wynik 20:30).

Wśród startujących była Sylwia Andrzejewska, pasjonatka sportu, od niedawna mocno zaangażowana w bieganie.

– Od lat zajmuję się fitnessem. Bieganie pojawiło się w moim sportowym życiu niedawno i aktualnie stało się jego niezwykle ważną częścią. Biegam 4-5 razy w tygodniu. Postanowiłam nawiązać współpracę z profesjonalnym trenerem, by bezpiecznie robić postępy. Okazuje się, że jest naprawdę nieźle i czuję, że mogę znacznie więcej. Myślę też o startach triathlonowych w przyszłości – zapowiada Sylwia Andrzejewska, szósta zawodniczka bydgoskiego biegu.

Trzecie zawody sezonu w Bydgoszczy odbędą się 15 stycznia.

Dzieciaki też biegają

Przed biegami głównymi, odbyły się zawody CITY TRAIL Junior na dystansach 200m, 400m, 600m, 1 km, w których wzięło udział łącznie 372 młodych sportowców.

CITY TRAIL to impreza rozgrywana w formule Grand Prix, w dziesięciu polskich miastach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu.

Kolejne biegi CITY TRAIL już za kilka dni – 10 grudnia we Wrocławiu oraz 11 grudnia w Katowicach.

Od października 2022 do marca 2023 odbędzie się 50 biegów – wszystkie na 5-kilometrowych trasach. Do ukończenia cyklu wymagane są min. 3 biegi. Zwieńczeniem półrocznych zmagań będzie ogólnopolski finał sezonu – bieg CITY TRAIL Gold, który odbędzie się 1 kwietnia 2023.

Źródło: Fundacja Krok Do Natury

fot. w nagłówku Karolina Krawczyk