Magda Łączak i Paweł Dybek wystartują na festiwalu Ultra Trail du Mont Blanc

„Decyzja została podjęta, trzeba szukać nowych wyzwań”. Tymi słowami Magda Łączak spełnia chyba największe życzenie polskich miłośników biegania po górach. Zamierza wystartować w najbliższej edycji festiwalu UTMB na dystansie głównym czyli 170 km. Magdę oraz Pawła Dybka, partnera Magdy i również znakomitego zawodnika czeka jednak sporo pracy i wyrzeczeń. Ale po kolei…

Przypominamy, że zaledwie do 3 stycznia 2019 roku można jeszcze się zapisywać na festiwal Ultra Trail du Mont Blanc, którego przyszłoroczna edycja odbędzie się w dniach od 26 sierpnia do 1 września w Chamonix. Szacuje się, że na starcie pojawią się zawodnicy z ponad 100 krajów. Do wyboru jest siedem biegów: YCC, MCC, OCC, CCC, TDS,UTMB, PTL.  Łącznie na starcie zobaczymy około 10 tysięcy biegaczy, a trzeba przypomnieć, że chętnych jest sporo więcej. Zawodnicy elity mają zapewniony start, jeśli tylko mają na swoim koncie odpowiednią ilość punktów kwalifikacyjnych. Pozostali biegacze również muszą zgromadzić odpowiednią liczbę punktów kwalifikacyjnych, a następnie są losowani.

Najbardziej prestiżową odsłoną festiwalu jest bieg na dystansie głównym czyli 170 km. Zawodnicy biegną wokół masywu Mont Blanc przez Francję, Włochy i Szwajcarię, a w sumie przewyższenie wynosi ponad 10 000 metrów.

Magda Łączak, która zakończyła miniony sezon w listopadzie, drugim miejscem w zawodach Haria Extreme, zaliczyła kapitalny startowy rok. Wygrane czy „pudła” w takich imprezach jak Transgrancanaria, Ultra Sierra Nevada, Ultra Pirineu, Zugspitze Ultra Trail czy szóste miejsce na Mistrzostwach Świata w Trailu mówią same za siebie. Magda stała się specjalistką od „setek”, ale UTMB to będzie jednak zupełnie inne wyzwanie.

Magda Łączak

Przede wszystkim dystans jest sporo dłuższy od tradycyjnej setki. Co prawda Magda pokazała w mijającym sezonie, że świetnie wytrzymuje dłuższe dystanse, ale jednak 170 km to o wiele więcej niż w przypadku Ultra Pirineu 110 km, czy Transgrancanarii  (125 km).

Drugim wyzwaniem jest kwestia przygotowań i pogodzenie wszystkiego z pracą zawodową. Przygotowanie do UTMB wymaga nieco innego treningu, z pewnością o wiele więcej czasu trzeba będzie spędzić w górach, a najlepiej na trasach w okolicach Chamonix. Czy będzie to możliwe, także z budżetowego punktu widzenia, okaże się dopiero w trakcie najbliższych miesięcy. Póki co Magda z Pawłem przebywają w Szklarskiej Porębie, gdzie przygotowują się do sezonu trenując na nartach biegowych.

Warto wspomnieć, że Magda z Pawłem wezmą udział w festiwalu UTMB już po raz drugi. Zawodnicy Salomon Suunto Team rywalizowali w Chamonix już w 2012 roku (reprezentowali wtedy barwy Inov-8), gdzie Magda zajęła szóste miejsce, a Paweł był osiemnasty. Niestety z powodu złych warunków atmosferycznych trasa została skrócona do 107 km. Na tych samych zawodach, wysokie piętnaste miejsce zajął Piotrek Hercog.

Do Piotrka należy też najlepszy wynik w historii polskiego ultra na głównym dystansie UTMB. Piotrek w 2015 roku uplasował się na 10 miejscu zawodów z czasem 24:10:53. Wartościowe wyniki uzyskiwali również Kamil Leśniak czy Krystian Ogły.

Jeśli dodamy, że w przyszłym roku na trasie głównego dystansu zobaczymy również Marcina Świerca, z pewnością będziemy ściskać kciuki za naszych rodaków wyjątkowo mocno.

 

Tekst: Przemysław Ząbecki

Foto: Magda Łączak, Paweł Dybek, Michał Kiełbasiński