„Świąteczne Bieganie” 2022. Tym razem zabrakło kilometrów

Po raz pierwszy w historii akcji „Świąteczne Bieganie” nie udało się pobić wyniku sprzed roku. Licznik kilometrów wskazał 66 777 km, a do realizacji celu zabrakło 21 tysięcy 714 km. Tym samym sponsorzy nie przeleją 26 tysięcy złotych na konto Nidzickiego Funduszu Lokalnego.

Nie pykło

Kilometry tradycyjnie gromadzone były w dniach 25-26 grudnia. Liczył się każdy rodzaj aktywności, bo w tej akcji chodzi głównie o to, aby wstać od świątecznego stołu i pokonać kilka kilometrów w swój ulubiony sposób.

W poniedziałkowe popołudnie już było jasne, że celu 88 491 km w tym roku nie uda się zrealizować. Licznik zatrzymał się na 66 777 km. Zgłoszono dokładnie 5209 aktywności, które zostały zweryfikowane przez organizatorów akcji. Do wyrównania wyniku sprzed roku zabrakło 21 tysięcy 714 km.

Zasady akcji „Świąteczne Bieganie” są proste – sponsorzy przekazują pieniądze na stypendia dla dzieci i młodzieży jedynie wtedy, gdy uczestnikom uda się wybiegać więcej kilometrów niż rok wcześniej. Wśród tegorocznych partnerów akcji były firmy Beko, MB Motors Poznań, New Balance, Bank Spółdzielczy w Nidzicy oraz Stalmot&Wolmet.

– Tym razem nie pykło, ale dziękuję za każdy Państwa km, bieg, spacer, udostępnienie, spamming znajomych etc. A przede wszystkim dziękuję pracownikom, wolontariuszom i stypendystom z Nidzicki Fundusz Lokalny, super to zorganizowaliście. Podrasujemy lekko akcję od strony marketingowej i za rok repeta. Bo nawet jeśli nie będę jej organizował, to biegać i lobbować będę zawsze. Choćbym miał biegać sam! Po nowym roku spotkamy się, doprosimy jakiegoś marketingowego ninja i 25- 26.2023 ogarniemy te 66 777 km – napisał w mediach społecznościowych Marcin Konieczny, pomysłodawca akcji „Świąteczne Bieganie”.

Historia pewnego zakładu

Akcja „Świąteczne Bieganie” wystartowała siedem lat temu z inicjatywy Marcina Koniecznego, mistrza świata Ironman w kategorii M45 z 2017 roku. Założył się wtedy, że uda mu się przekonać biegaczy, aby wstali od świątecznego stołu i wspólnie pokonali co najmniej tysiąc kilometrów. Stawką zakładu było… ciasto. Pomysł chwycił, łącznie udało się nabiegać ich dwa razy tyle.

W kolejnych latach „Świąteczne Bieganie” zyskało wymiar charytatywny i nabrało rozpędu. Wybiegane kilometry zaczęły zamieniać się w złotówki, które trafiały na konto Nidzickiego Funduszu Lokalnego fundującego każdego roku 30 – 40 stypendiów dla uczniów i studentów z terenu powiatu nidzickiego. Łączna kwota środków przeznaczonych przez fundusz na ten cel od 2001 roku przekroczyła już ponad 2 mln złotych. Biegacze dołożyli do tego swoją cegiełkę.

W 2017 roku uczestnicy akcji „Świąteczne Bieganie” pokonali 16 tysięcy kilometrów, rok później ten wynik prawie potroili. W 2019 roku licznik wyzwania zatrzymał się na ponad 73 tysiącach kilometrów, a rok później ponad 6,5 tysiąca zgłoszonych treningów przełożyło się na łączną odległość 85 tysięcy 163 kilometrów. Wynik do pobicia 2022 roku wynosił 88 tysięcy 491 km.

red

fot. Depositphotos.com