Świąteczny trening LKS Vectra Włocławek na zakończenie sezonu

Wczoraj, 22 grudnia na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się świąteczny trening zorganizowany przez klub lekkoatletyczny LKS Vectra Włocławek. Przyjść mógł każdy, bez względu na wiek czy doświadczenie w uprawianiu sportu. W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób od kilkuletnich dzieci do seniorów. 

Promując trening organizatorzy zachęcali do zabrania ze sobą ciepłych dresów, czapki, wygodnych butów i dużo doskonałego humoru. Aura wprawdzie nie była zbyt zimowa, brakowało śniegu, a temperatura oscylowała wokół 5 stopni Celsjusza, ale choinka stojąca przy bieżni i płynące z głośników świąteczne melodie pozwoliły poczuć atmosferę zbliżających się świąt.

Kilkadziesiąt osób, które postanowiło na sportowo spędzić co czwartkowe popołudnie bawiło się wyśmienicie. Królowały dzieciaki i młodzież w wieku od siedmiu do kilkunastu lat, ale wśród ćwiczących była spora grupa dorosłych, a nawet kilku seniorów. Na zajęciach prowadzonych przez trenerów LKS Vectra można było m.in. biegać na różnych dystansach, skakać i rzucać.

Trening rozpoczął się od wspólnego truchtu. Po pokonaniu trzech okrążeń wokół stadionu poprowadzona została rozgrzewka, której poszczególne elementy przedstawiali zawodnicy Vectry. Jeden z krótkich bloków zaprezentowała Klaudia Kazimierska, która wróciła na święta do Polski z USA, gdzie aktualnie studiuje i trenuje w barwach Oregon Ducks. Jak nam powiedziała, warunki do treningu i zaplecze, jakie ma do dyspozycji tam na miejscu są po prostu wymarzone.

Po rozgrzewce uczestnicy świątecznego treningu zostali podzielnie na kilka grup. Nad każdą z nich czuwał trener prowadząc zajęcia ogólnorozwojowe, poprawiające motorykę i koordynację. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku oraz drobnych upominków dla wszystkich uczestników.

Kilka minut na rozmowę z naszym portalem znalazł Marek Wódecki, prezes klubu LKS Vectra Włocławek.

Skąd pomysł na taki wspólny trening lekkoatletyczny?

Kilka lat temu razem z klubem WKB Maratończyk organizowaliśmy podobną inicjatywę. Wspominam ją bardzo miło i w tym roku postanowiliśmy do tego wrócić. To taki sportowo-świąteczny sposób na zakończenie roku w gronie naszych zawodników i chętnych spoza klubu.

W tym roku to wasza druga tego typu akcja, pierwszą było miasteczko lekkoatletyczne zorganizowane w centrum miasta z okazji Dnia Dziecka.

Chcemy przyciągać dzieci do uprawiania sportu. Ostatnie sukcesy naszych dorosłych lekkoatletów zachęcają najmłodszych do uprawiania tej dyscypliny sportu, ale gry zespołowe są wciąż bardziej atrakcyjne,. Rodzice bardziej widzą swoje pociechy w roli piłkarzy czy siatkarzy. Oczywiście są tradycje rodzinne, gdzie bieganie czy rzuty są silnie zakorzenione. Dlatego taka promocja jest poniekąd konieczna.

Czy zatem ciężko jest pozyskać nowy narybek do klubu?

Kiedy rozmawiamy z trenerami, prezesami innych klubów wszyscy widzimy, że jest to dość ciężkie zadanie. Pomocny jest program Lekkoatletyka dla Każdego, w ramach którego trenować mogą już najmłodsi łącząc dyscypliny. Sami mamy w klubie zawodników, którzy trenują np. piłkę nożną i z powodzeniem łączą to z lekką.

W tym roku LKS Vectra kończy 30 lat. Jakie były te trzy dekady?

Było bardzo różnie. Zaczynaliśmy po tym, jak rozpadł się klub Alchem. Wycofał się sponsor, brakowało środków finansowych. Bardzo ważne było budowanie wizerunku klubu. Na początku poza pieniędzmi brakowało bazy i zaplecza do treningu. Zdarzało się nam dojeżdżać na treningi do Płocka czy Torunia. W chwili obecnej dysponujemy doskonałym zapleczem i jeśli chodzi o treningi to wszystko mamy zapewnione.

Na kogo z waszej aktualnej kadry warto zwrócić uwagę?

Przed chwilą rozmawiałem z Klaudią Kazimierską, która zapowiada walkę o wypełnienie minimum na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Nasi młociarze na pewną będą walczyć o wyjazdy na imprezy międzynarodowe. Warto zwrócić uwagę na Maję Woźniak (złoty medal na 100 m i srebrny w skoku w dal podczas MP U16 – przyp. red). Mamy wiele utalentowanej młodzieży i w 2023 roku na pewno sypnie medalami. Brakuje nam trochę trenerów, zawodnicy im wyższy osiągają poziom tym bardziej wymagają indywidualnego podejścia. Na drodze stoją tutaj finanse.

Jakie są plany klubu na 2023 rok? Pytam stronę organizacyjną.

Na pewno jednym z głównych wyzwań w nadchodzącym roku będzie organizacja Młodzieżowych Mistrzostw Polski.

Życzę zatem udanego sportowo 2023 roku.

Dziękuję w imieniu klubu.

Tekst i zdjęcia Szymon Brzozowski