ASICS z modelem GEL-Nimbus 25. W badaniu uznany za najwygodniejszy

Marka ASICS wprowadza na rynek dwudziestą piątą odsłonę swoich flagowych butów do biegania z serii GEL-Nimbus. Projektanci japońskiej marki zaskoczyli zupełnie innowacyjnym konceptem, w centrum którego znajduje się komfort. Prace nad nowym Nimbusem trwały ponad 1,5 roku. 

Gel-Nimbus to najlepiej amortyzowany but z serii sensacyjna szóstka, którą tworzą topowe modele Gel-Kayano, GT-2000, GT-1000, Gel-Nimbus, Gel-Cumulus i Gel-Pulse. Technologicznie to zawsze najmocniej dopieszczone buty w całym portfolio ASICS. Nie inaczej jest tym razem, bo wraz z dwudziestą piątą odsłoną Nimbusa otrzymujemy but o zupełnie zmienionej konstrukcji z ciekawymi nowinkami.

Komfort na pierwszym miejscu

Po raz pierwszy w butach z serii GEL-Nibmbus została zastosowana technologia PureGEL, która odpowiada za amortyzację podczas kontaktu stopy z podłożem. Nie jest ona widoczna z zewnątrz, natomiast została strategicznie zintegrowana z podeszwą środkową, aby zapewnić płynniejsze przejścia z każdym kolejnym krokiem.

Poza tym poprawiono komfort w przedniej części buta. Wyjątkową miękkość zapewnia tu zupełnie nowa lekka i responsywna pianka FF BLAST PLUS ECO, zawierającą o 20% więcej tego tworzywa w porównaniu z poprzednikami. Wykonano ją w co najmniej 20% z materiałów pochodzących z recyklingu.

Zmiany nie ominęły również cholewki oraz języka. Oba elementy zostały wykonane z elastycznej dzianiny, która zapewnia wierne dopasowanie. Zdaniem producenta sprawia to, że bieg w nowych Nimbusach jest wygodny oraz płynny. Język nie sprawia wrażenia mięsistego, ale jest szeroki i dobrze przylega do wierzchu stopy. Nowością jest zintegrowany z zapiętkiem element ułatwiający zakładanie i ściąganie butów.

Prace nad modelem GEL-Nimbus 25 trwały ponad 18 miesięcy.

Zgodnie z naszą filozofią projektowania, nasze produkty przed każdą premierą są testowane przez sportowców oraz poddawane badaniom biomechanicznym, aby finalne uzyskać korzystny efekt zarówno dla ciała, jak i umysłu. Pracując nad modelem GEL-Nimbus 25, poprzeczkę zawiesiliśmy sobie bardzo wysoko. Wiedzieliśmy, że nasz ambitny cel, czyli stworzenie najwygodniejszego buta do biegania, będzie wymagać jeszcze więcej prac projektowych i rozwojowych, a także wewnętrznych oraz zewnętrznych testów czy weryfikacji konsumenckiej – powiedziała Laura Bolgen, Senior Manager Product Line w firmie ASICS.

Uznany za najwygodniejszy

ASICS zlecił dr Chrisowi Bishopowi z The Biomechanics Lab w południowej Australii zaprojektowanie i przeprowadzenie niezależnych badań porównujących komfort nowego modelu z trzema wiodącymi butami konkurencji oraz jego poprzednikiem, GEL-Nimbus 24.

Badanie trwało osiem tygodni i objęło 100 biegaczy – 48 kobiet i 52 mężczyzn. Uczestnicy biegali we wszystkich pięciu parach butów, które były kompletnie nierozpoznawalne.

Wykonując wiele zróżnicowanych ćwiczeń biegowych, testerzy zostali finalnie poproszeni o ocenę komfortu każdego modelu w oparciu o różne kryteria, jak na przykład amortyzacja pięty, przedniej części stopy, stabilność obuwia czy elastyczność przedniej części stopy. Badacze przeprowadzili niezależną analizę statystyczną wyników przy użyciu trzech różnych modeli pomiarowych. GEL-Nimbus 25 został oceniony najlepiej spośród wszystkich testowanych butów biegowych.

– Komfort jest kwestią percepcji, która nie jest ani zmienna, ani taka sama dla każdej osoby. Wyniki naszego badania były jednak jednoznaczne. ASICS GEL-Nimbus 25 statystycznie został uznany najwygodniejszym testowanym butem – stwierdził dr Chris Bishop, adiunkt na Uniwersytecie Południowej Australii oraz współpracownik The Biomechanics Lab.

Buty ASICS GEL-Nimbus 25, w wersji damskiej i męskiej będą dostępne w sprzedaży od 1 lutego na stronach ASICS.com, SklepBiegacza.pl, Eobuwie.pl i ButyJana.pl. Kosztować będą 939 złotych.

Źródło: ASICS, red