Oto skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata Oregon 2022

Czterdziestka piątka zawodników będzie reprezentować Polskę podczas mistrzostw świata w amerykańskim stanie Oregon. Sportowcom będzie towarzyszyć sztab złożony z trzech działaczy, szesnastu trenerów i ośmiu członków zespołu medycznego. Zawody w Eugene rozpoczną się 15 lipca.

Do Stanów Zjednoczonych polecą wszystkie nasze czołowe specjalistki od biegania na 400 metrów z Natalią Kaczmarek – liderką krajowych tabel z czasem 50.16 – na czele. Na 100 m wystartuje będąca w dobrej formie Ewa Swoboda, a na 1500 m tryumfalnie powracająca po kontuzji na stadiony Sofia Ennaoui.

Z niecierpliwością czekamy na start męskiej sztafety 4×400 m z liderem Kajetanem Duszyńskim, a także jesteśmy ciekawi, jak na 800 m zaprezentuje się Patryk Dobek, brązowy medalista na tym dystansie z igrzysk olimpijskich w Tokio.

W składzie reprezentacji nie zabrakło lidera światowych tabel w rzucie młotem Wojciecha Nowickiego oraz obrońcy tytułu w tej konkurencji Pawła Fajdka.  Na Hayward Field zobaczymy też wieloboistkę Adriannę Sułek, a na trasie chodu powalczy mistrz olimpijski Dawid Tomala. Do Eugene po ośmiu latach wróci też Konrad Bukowiecki, który na tym stadionie – jeszcze przed jego przebudową – świecił triumf w mistrzostwach świata juniorów.

Kadra bez maratończyków

Zgodnie z przewidywaniami w składzie kadry na Mistrzostwa Świata nie ma maratończyków, dla których priorytetem są sierpniowe Mistrzostwa Europy. Na 6 tygodni przed imprezą Polski Związek Lekkiej Atletyki wciąż nie ogłosił oficjalnie nazwisk biegaczy, którzy wystartują w Monachium.

30 czerwca powołał na zgrupowanie w Jakuszycach piątkę zawodniczek: Monikę Jackiewicz, Aleksandrę Lisowską, Izabelę Paszkiewicz, Katarzynę Jankowską i Angelikę Mach oraz Adama Nowickiego, Arkadiusza Gardzielewskiego, Kamila Jastrzębskiego i Kamila Karbowiaka. Maratończykom towarzyszyć będą trenerzy Jacek Wosiek i Marek Jakubowski. Zgrupowanie w Jakuszycach potrwa od 8 do 29 lipca. Bieg maratoński na mistrzostwach Europy zaplanowano na 15 sierpnia.

Mistrzostwa świata wracają do kalendarza lekkoatletycznego po trzech latach. Zawody w Eugene planowo miały odbyć się przed rokiem, ale ze względu na przeniesienie igrzysk – wynikające z trwającej naówczas pandemii COVID-19 – zdecydowano o przesunięciu ich w kalendarzu.

Trzy lata temu w Dosze, podczas poprzedniej edycji mistrzostw świata, reprezentacja Polski zdobyła sześć medali, a jedyny złoty krążek wywalczył Paweł Fajdek.

 Pełny skład reprezentacji Polski

red

fot. Paweł Skraba