Czasem słońce, czasem deszcz. Rekord trasy CITY TRAIL w Warszawie

Warszawa z rekordem trasy kobiet, Bydgoszcz z rozstrzygnięciem w klasyfikacji generalnej wśród pań. Warszawa w słońcu, Bydgoszcz w deszczu. Tak w wielkim skrócie można podsumować weekendowe (14-15 stycznia) wydarzenia na trasach CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. W obu lokalizacjach były to trzecie biegi sezonu 2022/2023. 

Słoneczna i szybka Warszawa

Sobotnia aura zdecydowanie sprzyjała biegaczom. Słońce i kilka stopni powyżej zera – start w takich warunkach w styczniu to marzenie. Trzeba jednak dodać, że na ścieżkach nie brakowało błotnistych fragmentów. Mimo to, poziom biegu był bardzo wysoki – zwyciężczyni zawodów – Anna Bańkowska – dotarła do mety 5-kilometrowego biegu w czasie 16:31. To rekordowy wynik na warszawskiej trasie wśród kobiet i jeden z najlepszych wyników w historii CITY TRAIL.

Drugie miejsce z wynikiem 17:24 zajęła Dominika Stelmach, która 8 dni wcześniej ustanowiła rekord świata w biegu 12-godzinnym. Sobotni sukces oznacza, że wszechstronna zawodniczka ma realne szanse na wygraną w klasyfikacji generalnej w Warszawie. Podium uzupełniła młodziutka 17-letnia Eliza Galińska, która uzyskała wynik 17:54.

Wracając do zwyciężczyni biegu – Anny Bańkowskiej, warto zaznaczyć, że ta znakomita biegaczka z Białegostoku jest wielokrotną medalistką mistrzostw Polski. Jej maratońska życiówka to 2:31:16. O mały włos, a jej start nie doszedłby do skutku.

– Biegłam w CITY TRAIL po raz pierwszy i nie wiedziałam, że linia startu jest oddalona od biura zawodów i mety o 1,5 km. Tym samym musiałam gnać na start w tempie startowym, ciśnienie i adrenalina wzrosły, dotarłam lekko spóźniona, ale organizatorzy wiedzieli, że biegnę i zaczekali, bym ruszyłam ze wszystkimi – relacjonowała Anna Bańkowska na mecie. – Bardzo się cieszę z udanego biegu i wyniku. Chętnie wrócę na tę trasę, by go jeszcze trochę podkręcić. Żałuję, że CITY TRAIL nie ma w moim mieście, bo bardzo cenię sobie takie starty, to zawsze lepsze niż samotny trening. Moje przygotowania są aktualnie skupione na wiosennym maratonie (pobiegnie 19 lutego w Sewilli – przyp. red.), ale nie stronię od przełajów, jeśli tylko udaje się je sensownie wpleść w plan treningowy – dodała.

W męskiej rywalizacji pewne zwycięstwo odniósł Piotr Mielewczyk, który tym samym został liderem klasyfikacji generalnej. Rezultaty najszybszych mężczyzn: Piotr Mielewczyk – 15:27, Adam Świrgoń – 15:44, Taras Telkovsky – 15:48.

Do mety biegu głównego dotarło 579 osób. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 242 młodych sportowców. Czwarty bieg edycji 2022/2023 w Warszawie jest zaplanowany na 18 lutego. Warszawska odsłona biegów CITY TRAIL odbywa się w Lesie Młociny, a imprezę wspiera Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany.

Bydgoszcz w ulewie

Bydgoskie zawody CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden są organizowane na ścieżkach Myślęcinka i lasu Nadleśnictwa Żołędowo. W niedzielę aura nie rozpieszczała biegaczy – rywalizacji towarzyszył intensywny deszcz i wiatr. Mimo trudnych warunków, na mecie 5-kilometrowych zawodów zameldowało się 371 osób, a w biegach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 98 młodych sportowców. Zwycięstwo w biegu głównym odnieśli Olga Ochal i Dawid Klaybor.

– Jadąc dziś na start, nie wiedziałam na co mnie stać po trzytygodniowej chorobie, po antybiotykach i 39-stopniowej gorączce. Byłam nastawiona na walkę, ale z głową. Wiedziałam, że muszę pobiec mądrze, słuchając swojego organizmu. Pogoda dziś nikogo nie rozpieszczała, była ulewa i wiadomo, że w lesie zrobiło się błoto, a tam, gdzie leżą liście było bardzo ślisko. Trzeba było uważać również na zakrętach – opowiadała po biegu Olga Ochal, która wygrywając w niedzielę została triumfatorką klasyfikacji generalnej bydgoskich zawodów.

– Każdy z dotychczasowych biegów był inny. Pierwszy był dla mnie najłatwiejszy, bo byłam jeszcze w dobrej formie sportowej, wypracowanej w sezonie 2022. Drugi bieg był jako sprawdzian po roztrenowaniu, nie należał do łatwych, a do tego warunki pogodowe nie rozpieszczały – spadł śnieg. Dzisiejszy bieg był dużą niewiadomą dla mnie, bo choroba mocno mnie rozbiła – oceniła.

Wyniki najszybszych kobiet w Bydgoszczy: Olga Ochal – 18:01, Natalia Klaybor – 18:36, Anna Mrotek – 19:07. Rezultaty czołówki mężczyzn: Dawid Klaybor – 15:47, Paweł Ochal – 15:58, Przemysław Ratajczyk – 16:19.

Liderem bydgoskiej „generalki” jest aktualnie Paweł Ochal, który ma na koncie jedną wygraną, jedno drugie (wywalczone w niedzielę) i jedno trzecie miejsce. Czy będzie mógł cieszyć się z końcowego sukcesu? Przekonamy się być może dopiero w marcu. A czwarty bieg edycji 2022/2023 w Bydgoszczy jest zaplanowany na 19 lutego. Partnerem cyklu w Bydgoszczy jest Nadleśnictwo Żołędowo.

Ogólnopolski finał sezonu

Biegi CITY TRAIL odbywają się na dystansie 5 km. To ogólnopolski cykl biegów przełajowych organizowany – poza Warszawą i Bydgoszczą – w Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście i Wrocławiu. W każdym z miast na przestrzeni sześciu jesienno-zimowych miesięcy odbędzie się po pięć biegów. Po zakończeniu lokalnej rywalizacji biegacze spotkają się podczas ogólnopolskiego finału sezonu – na trasie CITY TRAIL Gold. Bieg ten jest zaplanowany na 1 kwietnia.

Źródło: CITY TRAIL

fot. w nagłówku Karolina Krawczyk