Jak w 2022 roku trenowali użytkownicy zegarków Garmin?

Garmin właśnie opublikował trzecią edycję raportu podsumowującego ostatni rok aktywności zarejestrowanych w Garmin Connect. Wskazuje on na to, że w 2022 roku użytkownicy urządzeń amerykańskiej marki powrócili do treningowych nawyków sprzed pandemii. Częściej ćwiczyli na świeżym powietrzu niż w domu.

W czasie pandemii zaobserwować można było ogromny wzrost popularności aktywności domowych, w tym m.in. jazdy na trenażerach rowerowych i rowerach stacjonarnych czy jogi. Z kolei w 2022 roku użytkownicy stopniowo zaczęli powracać do starych nawyków i znowu częściej decydowali się na trening na świeżym powietrzu, np. jazdę na szosie lub wspinaczkę.

Średnia liczba kroków wykonywanych w ciągu dnia przez polskiego użytkownika wyniosła 8717. Pod tym względem Polacy zajęli 12. miejsce wśród krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Ze statystyk Garmina wynika, że najwięcej kroków w ciągu doby (9763) wykonują Hiszpanie.

W 2022 roku liczba aktywności zarejestrowanych w aplikacji Garmin Connect osiągnęła rekordowy poziom. Znacznie wzrosła w każdej głównej kategorii, w tym w bieganiu i jeździe na rowerze. Poniżej przegląd wybranych aktywności, które cieszyły się największym powodzeniem w 2022 roku.

Trening siłowy

Liczba aktywności z zakresu treningu siłowego wzrosła o 20% w stosunku do 2021 roku, co jest szczególnie imponujące, biorąc pod uwagę fakt, że dla wielu osób 2022 był rokiem powrotu do biura. Mimo wszystko użytkownikom udało się znaleźć czas na regularne treningi.

Rok 2022 był również pierwszym pełnym rokiem, w którym w zegarkach marki Garmin dostępny był profil aktywności HIIT. Ponieważ został on wprowadzony w połowie roku 2021, nie był on brany pod uwagę w zeszłorocznym raporcie. Nie da się jednak ukryć, że użytkownicy cenią sobie funkcje związane z tym typem treningu.

Bieganie

Okazuje się, że użytkownicy urządzeń Garmin zawsze znajdują czas na poranny lub wieczorny bieg. Nie powinno więc dziwić, że liczba aktywności zarejestrowanych na bieżni mechanicznej wzrosła w tym roku o 13%, a na bieżni lekkoatletycznej o 17%. Średnie tempo, w którym w 2022 roku polscy użytkownicy Garmin pokonywali 1km wynosiło 5:47 min/km. Z takim wynikiem Polacy zostali sklasyfikowani na ósmym miejscu w rankingu obejmującym kraje Europy, Środkowego Wschodu i Afryki. Najszybsi w ubiegłym roku byli Irlandczycy, którzy osiagnęli średnie tempo biegu 5:36 min/km.

Jazda na rowerze

Nie jest niespodzianką, że o bardzo dobre wyniki postarali się również kolarze. Ciekawe jest jednak to, które rowerowe aktywności cieszyły się największym wzrostem popularności. W przypadku jazdy na szosie było to 8% w stosunku do danych z 2021, a jeżeli chodzi o kolarstwo gravelowe – aż o 40%.

Pływanie i nurkowanie

Niewątpliwą zaletą zegarków Garmin jest to, że nie trzeba się martwić ich zamoczeniem. Wręcz przeciwnie – można w nich pływać i rejestrować swoją aktywność tak samo jak w przypadku jazdy na rowerze czy biegania. W 2022 roku użytkownicy chętnie korzystali z tej możliwości – pływanie zyskało 13% na popularności, a pływanie w basenie odnotowało wzrost o 34%. Dużą popularnością cieszyło się także nurkowanie – liczba zarejestrowanych aktywności wyniosła imponujące 76% więcej w porównaniu do 2021 roku.

Źródło: Garmin