Korona Maratonów Polskich się kurczy

W związku ze zniknięciem z kalendarza imprez biegowych Wrocław Maratonu organizatorzy Korony Maratonów Polskich podjęli decyzję, że od 2023 roku w jej skład wchodzić będą tylko cztery biegi – Maraton Dębno, Cracovia Maraton, Maraton Warszawski i Poznań Maraton.

Korona bez Wrocławia

Korona Maratonów Polskich to tytuł dotychczas przysługujący osobom, które w ciągu 24 miesięcy w dowolnej kolejności ukończyły pięć maratonów: Maraton Dębno, Cracovia Maraton, Wrocław Maraton, Maraton Warszawski, Poznań Maraton.

Wraz z ogłoszoną dzisiaj decyzją organizatorów cyklu z listy biegów znika Wrocław Maraton, który po pandemii nie wrócił do kalendarza. W jego miejsce do serii nie zostanie dołączony żaden innych maraton.

– Ideą powstania projektu było połączenie pięciu najstarszych maratonów w Polsce i przy tej idei chcemy pozostać. Dołączenie do projektu innego z biegów w każdym z przypadków budziłoby wątpliwości – czytamy w komunikacie wydanym przez Zarząd Infrastruktury Sportowej.

fot. Depositphotos.com

Koronę Maratonów Polskich od tego sezonu tworzą zatem dwa wiosenne biegi –  Maraton Dębno (16 kwietnia) i Cracovia Maraton (23 kwietnia) oraz dwa jesienne – Maraton Warszawski (24 września) i Poznań Maraton (15 października).

Jako organizatorzy czterech najstarszych maratonów w kraju będziemy bacznie obserwować rozwój wydarzeń z wiarą, że projekt w dotychczasowej formule będzie mógł być przywrócony w kolejnych latach – podkreślono.

Wszystkie osoby, które rozpoczęły już starania o uzyskanie tytułu zdobywcy tego prestiżowego wyróżnienia dla maratończyków obowiązuje dotychczasowy regulamin. Nowe zasady, dla zawodników rozpoczynających zdobywanie tytułu w 2023 roku, zostaną zaprezentowane przed 16 kwietnia.

16 lat Korony Maratonów Polskich

Korona Maratonów Polskich wystartowała w 2007 roku. Pomysłodawcą serii był Wiesław Maczek, organizator Cracovia Maratonu, dlatego dzisiaj cyklem administruje Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. W pierwszym roku zweryfikowano 12 zawodników spełniających kryteria, a w 2008 roku było ich już ponad 180. Przez 16 lat istnienia cyklu pamiątkowe medale trafiły do tysięcy biegaczy z Polski i zagranicy.

Źródło: ZIS Kraków, red