Oto męska elita 127. Boston Marathonu. Dadzą radę Eliudowi Kipchoge?

Dzisiaj poznaliśmy męską elitę 127. Maratonu Bostońskiego, który odbędzie się w poniedziałek, 17 kwietnia. Aż 15 zawodników w stawce legitymuje się rekordem poniżej 2:07. Największą gwiazdą biegu będzie dwukrotny złoty medalista olimpijski Eliud Kipchoge, do którego należy rekord świata 2:01:09.

O wygranej marzy wielu

Oprócz Kenijczyka na linii startu zobaczymy również jego rodaków – ubiegłorocznego zwycięzcę Boston Marathon Evansa Chebeta (2:03:00), a także Bensona Kipruto (2:04:24), który wygrał ten bieg dwa lata temu. Po raz kolejny na trasę z Hopkinton do Bostonu powróci Etiopczyk Lelisa Desisa (2:04:45) .

Poza Kipchoge i Chebetem najszybszym zawodnikiem w elicie będzie rekordzista Tanzanii Gabriel Geay, który grudniu zajął drugie miejsce w maratonie w Walencji z czasem 2:03:00. To biegacz, który ma na koncie m.in. zwycięstwo w BAA 10K w 2018 roku oraz czwarte miejsce w ubiegłorocznym Maratonie Bostońskim.

– Jestem podekscytowany powrotem na Maraton Bostoński w tym roku – powiedział Gabriel Geay. – Spełniłem marzenie, ścigając się w Bostonie w zeszłym roku, ale moim celem jest pewnego dnia wygrać te zawodu. Mam nadzieję, że rok 2023 będzie należał do mnie – dodał.

Oni znają już smak zwycięstwa

Wśród faworytów 127. Boston Marathon nie zabraknie zawodników, którzy już mają na koncie zwycięstwa w prestiżowych maratonach z cyklu Abbott World Marathon Majors. Będą to Albert Korir z Kenii (Maraton Nowojorski 2021), Ghirmay Ghebreslassie z Erytrei (Maraton Nowojorski 2016) i Shura Kitata z Etiopii (Maraton Londyński 2020).

Jesteśmy ciekawi, jak w Bostonie spisze się Brazylijczyk Daniel Do Nascimento, do którego należy rekord kraju 2:04:51.Ten 35-letni zawodnik słynie z bardzo agresywnego stylu biegania. Pokazał to m.in. na trasie listopadowego maratonu w Nowym Jorku, gdy podjął szaleńczą próbę ucieczki zakończoną upadkiem. Warto zwrócić również uwagę na Etiopczyka Herpasa Negasę, którego rekord życiowy to efektowne 2:03:40.

Amerykanie najmocniej trzymać kciuki będą za Scotta Fabule, który w ubiegłym roku finiszował na Boylston Street jako siódmy z czasem 2:08:52. Oprócz niego wystartuje również CJ Albertson, rekordzista świata na 50 km oraz 27-letni Conner Mantz, który przed rokiem udanie zadebiutował w maratonie uzyskując w Chicago wynik 2:08:16.

127. Maraton Bostoński odbędzie się w poniedziałek, 17 kwietnia. Weźmie w nim udział 30 tysięcy uczestników.

red

fot. w nagłówku Boston Athletic Association