Studniówka Cracovia Maratonu. Jubileuszowa edycja

13 stycznia – na 100 dni przed jubileuszową 20. odsłoną Cracovia Maratonu, która odbędzie się 23 kwietnia, w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, organizatora imprezy odbyła się konferencja prasowa poświęcona najważniejszemu z krakowskich biegów. Poznaliśmy także kalendarium wydarzeń biegowych, które w 2023 roku planuje ZIS.

Organizowany od 2002 roku Cracovia Maraton to obecnie największy wiosenny bieg na królewskim dystansie w Polsce. Od 2014 roku start i meta tego biegu zlokalizowane są na krakowskim Rynku Głównym. Zgodnie z hasłem imprezy: „z historią w tle”, uczestnicy maratonu przebiegają obok wielu wspaniałych zabytków Krakowa.

Trasę tegorocznego biegu poznamy w kolejnych tygodniach, dzisiaj organizatorzy zaprezentowali oficjalną koszulkę maratonu.

Przy okazji 20. edycji Cracovia Maraton zorganizowane zostaną tradycyjne wydarzenia towarzyszące. Na początku lutego rozpoczną się zapisy do największego z nich – ósmej edycji Biegu Nocnego na 10 km. Zawody na „dychę” odbędą się w wieczór poprzedzający jubileuszową odsłonę krakowskiego maratonu, czyli 22 kwietnia o godzinie 21:30.

Organizatorzy Cracovia Maraton od 26 października przyjmują zapisy na stronie cracoviamaraton.pl. Dotychczas nadali blisko 3,4 tysiąca numerów startowych. Oznacza to, że pozostała niecała połowa miejsc z dostępnej puli 6 tysięcy pakietów. Do końca stycznia opłata startowa wynosi 120 złotych. W lutym wzrośnie o 40 złotych.

Warto pamiętać, że pakiety startowe nie zawierają koszulki. Podczas rejestracji zawodnicy deklarują jedynie chęć jej zakupu oraz rozmiar. Koszulki w cenie 60 złotych będą sprzedawane w Biurze Zawodów na stoisku ASICS w maratoński weekend.

Będą treningi

4 lutego rozpocznie się tegoroczna edycja treningów z cyklu „Biegaj w Krakowie!”, które są częścią wpisującego się w miejską kampanię „Kraków w formie” i prowadzonego przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie projektu „Trenuj w Krakowie!”.

– Na zajęcia biegowe dla dorosłych ponownie zapraszamy wspólnie marką ASICS i Sklepem Biegacza, a poprowadzi je zespół wykwalifikowanych trenerów z doświadczeniem zawodniczym pod przywództwem Grzegorza Sudoła – zachęcają organizatorzy.

Szczegółowe informacje na temat treningów biegowych oraz pozostałych zajęć planowanych w 2023 roku w ramach projektu „Trenuj w Krakowie!” będą sukcesywnie pojawiać się w kanałach informacyjnych ZIS.

Wszystko tydzień wcześniej

Ogłoszone zostały terminy najbliższych odsłon pozostałych imprez wchodzących w skład Królewskiej Triady Biegowej – 16. Biegu Trzech Kopców (24 września) i 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego (8 października). Z uwagi na wyznaczone na jesień wybory parlamentarne powyższe biegi odbędą się tydzień wcześniej niż zazwyczaj.

Źródło: ZIS Kraków