Szybka „piątka” dwukrotnej mistrzyni Europy w piątym miesiącu ciąży

Niemka Gesa Krause, dwukrotna mistrzyni Europy w biegu na 3000 m z przeszkodami zajęła 20. miejsce w biegu sylwestrowym w Trewirze. Dystans 5 km pokonała w 17:31, a to znaczy, że średnie tempo jej biegu wyniosło 3:30 min/km. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że utytułowana 30-latka jest w piątym miesiącu ciąży.

O tym, że jest w ciąży Gesa Krause poinformowała swoich fanów na Instagramie na początku grudnia. Brązowa medalistka mistrzostw świata w biegu na 3000 m z przeszkodami z 2019 roku jednak pozostaje aktywna. W mediach społecznościowych można zobaczyć filmik z treningu interwałowego wykonywanego przez nią tuż przed świętami. Na bieżni automatycznej pokonywała 400-metrowe odcinki w 74 sekundy.

Pobiegła u siebie

W ostatni dzień 2022 roku zdecydowała się po raz ostatni przed przerwą na urodzenie dziecka wystartować w biegu sylwestrowym w Trewirze. To miasto, z którym dwukrotna mistrzyni Europy w biegu na 3000 m z przeszkodami z 2016 i 2018 roku związana jest od pięciu lat. Niemka startuje w barwach klubu Silvesterlauf Trier e.V.

W rywalizacji na dystansie 5 km Krause nie odegrała większej roli, ale zważywszy na 22 tydzień ciąży, trzeba przyznać, że tempo jej biegu było imponujące. Do mety dotarła jako dwudziesta z wynikiem 17:31 (3:30 min/km). W wywiadzie dla telewizji SWR po zawodach mówiła, że sama zwalniała tempo biegu. Dodała, że jest dumna ze swojego osiągnięcia, tym bardziej że zdarzają jej się dni, kiedy nie ma siły wstać z łóżka.

– Gdybym była sobą prawdopodobnie odpaliłabym turbo, ale dzisiaj to nie miało znaczenia. To było naprawdę miłe zakończenie tego roku – podsumowała swój występ w Trewirze Gesa Krause.

Po urodzeniu dziecka Krause chce wznowić treningi z myślą o starcie na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Byłby to jej czwarty olimpijski start na 3000 m z przeszkodami w karierze. Co ciekawe, z każdym kolejnym 30-letnia Niemka poprawia się o jedno miejsce. W 2012 roku w Londynie była siódma, cztery lata później w Rio szósta, a w 2021 roku w Tokio zajęła piąte miejsce.

Okazały powrót biegu sylwestrowego

Bieg sylwestrowy w Trewirze został zorganizowany po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Powrót imprezy do kalendarza wypadł niezwykle okazale, bo reprezentant Belgii Isaac Kimeli o 3 sekundy pobił rekord trasy ustanowiony przez Kenijczyka Isaaca Kariukiego aż 25 lat temu. Dystans 8 km zwycięzca pokonał w 22:18.

Tuż za jego plecami, z wynikiem 2:20 finiszował Niemiec Richard Ringer, który ustalił nowy rekord kraju. Podium uzupełnił kolejny z faworytów gospodarzy Amanal Petros (22:22).

Kobiety ścigały się na trasie o długości 5 km. Najlepsza okazała się Niemka Deborah Schöneborn, który uzyskała czas 15:56. Druga była Belgijka Lisa Rooms (16:04), a trzecia z takim samym rezultatem Polka Martyna Galant.

Biegi sylwestrowe w Trewirze zgromadziły łącznie ponad 1,6 tysiąca uczestników – od trzyletnich dzieci po biegaczy elity. Zmagania toczyły się w 10 seriach zorganizowanych na kilometrowej pętli dookoła głównego rynku.