Znamy kalendarz Golden Trail National Series

Cykl zawodów The Golden Trail World Series powraca w 2023 roku z nowym kalendarzem i ciekawymi pomysłami na promocję widowiska oraz zwiększenie widoczności sportowców. Nie inaczej dzieje się z zawodami  Golden Trail Series National, które odbywać będą się m.in. na terenie Czech, Słowacji i Polski.

Trailowa Liga Mistrzów 

Cykl Golden Trail World Series udowodnił w ostatnich latach, że można te zawody również określić jako największe na świecie show w środowisku trail runningu. Szeroka komunikacja w mediach i sieciach społecznościowych, a także wysokiej jakości transmisje na żywo zwiększyły popularność serii w świecie biegaczy górskich.

Tegoroczny cykl GTWS wystartuje w 14 maja w hiszpańskiej Zegamie, następnie 25 czerwca odbędzie się Marathon du Mont-Blanc, a 15 lipca Dolomyths Run we włoskich Dolomitach. Kolejne trzy biegi to szwajcarskie Sierre Zinal (12 sierpnia) i amerykańskie Pikes Peak Ascent (6 września) oraz Mammoth 26K (23 września).

Wielki Finał Golden Trail Series odbędzie się 19 października 2023 w ramach imprezy Il Golfo Dell Isola Trail Race we Włoszech.

Zasady rywalizacji zostały lekko zmodyfikowane. Dosypano do puli więcej pieniędzy, zmieniono regulamin cyklu w taki sposób, aby zwiększyć rywalizację wśród biegaczy, zapowiedziano bardziej rygorystyczne kontrole antydopingowe.

fot. GoldenTrailSeries | Zegama | Philipp Reiter

Witamy w kuźni talentów

Golden Trail World Series dąży do zwiększenia udziału kibiców w całym wydarzeniu. Jednym ze sposobów jest tworzenie i rozwijanie Golden Trail Series National. Podczas gdy celem GTWS jest zgromadzenie najlepszych sportowców z całego świata, to GTNS ma za zadanie wciągnąć do rywalizacji najlepszych sportowców krajowych. To dla nich droga do elity poprzez start w Wielkim Finale i zmierzenie się z najlepszymi zawodnikami z całego świata.

Edycje narodowe są rozgrywane między innymi: we Francji i Belgii, Hiszpanii i Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie, Japonii, Niemczech i Austrii oraz Czechach, Słowacji i w Polsce (wspólna edycja).

W ramach czesko-słowackiej-polsko GTNS w tym roku rywalizacja  odbędzie się na trasach następujących zawodów: Salomon JEŠTĚD SKYRACE w Czechach (15 kwietnia), Salomon Dragon Trails na Słowacji (30 kwietnia), Salomon VALAŠSKÝ HRB w Czechach (27 maja) oraz Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich (14 lipca).

Finał lokalnego cyklu GTNS zaplanowano na 19 sierpnia. Gospodarzem zawodów będzie Salomon Jesenicky Maraton w Czechach.

Zawody z cyklu Golden Trail National Series również są rozgrywane według nowych zasad, bardziej przyjaznych dla biegaczy. Wielki Finał zaś będzie odbywał się w tym samym czasie, co finał światowy. Warto pamiętać, że narodowość zawodnika nie zobowiązuje go do startów w konkretnej lidze. Biegacze mogą wybrać dowolną ligę na świecie i starać się o kwalifikacje walcząc w jej ramach.

Zwycięzcy każdego wyścigu otrzymują gratyfikacje finansowe. Oczywiście główną nagrodą jest tak zwany „Złoty Bilet” dla najlepszych zawodniczek i zawodników danego cyklu.

Należy podkreślić, że to nie tylko zaproszenie na Wielki Finał w postaci nadania numeru startowego.

Organizatorzy Golden Trail Series chcą wspierać najlepszych biegaczy górskich i stwarzać im warunki do rozwoju. Dlatego „Złoty Bilet” to możliwość zaprezentowania się i rywalizacji z najlepszymi biegaczami górskimi na świecie. W praktyce oznacza to pokrycie całkowitego kosztu pobytu i transportu na czas Wielkiego Finału cyklu.

fot. GoldenTrailSeries | Zegama | Jordi Saragossa

Jak dostać się na Wielki Finał GTNS?

Aby zostać sklasyfikowanym w końcowym rankingu GTNS, należy wziąć udział w 2 z 4 biegów w serii narodowej. Jeśli w którymś z biegów serii zawodnik/zawodniczka znajdzie się w pierwszej trójce kobiet lub mężczyzn – organizator na własny koszt zaprasza do udziału w krajowym finale GTNS. Warto zaznaczyć, że udział w finale krajowym jest obowiązkowy, jeżeli rywalizuje się o „Złoty Bilet”.

Jeśli biegacz nie spełnia kryterium wysokiego miejsca w rankingu, a chce jednak rywalizować o ”Złoty Bilet”, wówczas przyjeżdża i startuje na swój koszt. Należy pamiętać, że punkty zdobyte w finale krajowym liczone są podwójnie.

Wielki Finał we Włoszech to z kolei walka nie tylko o wysokie gratyfikacje finansowe, ale kolejne „Złote Bilety”, tym razem na światową edycję serii. Trzech najszybszych mężczyzn i trzy najszybsze kobiety w kategorii open zostanie zaproszonych na trzy biegi z cyklu Golden Trail World Series w kolejnym roku.

Źródło: Salomon

fot. w nagłówku fot. GoldenTrailSeries | Zegama | Philipp Reiter