Angelika Mach wygrała półmaraton w Neapolu

Angelika Mach po pasjonującym finiszu wygrała Napoli City Half Marathon z czasem 1:12:34. Wśród mężczyzn najszybszy był faworyt imprezy, Etiopczyk Muktar Edris. Dwukrotnemu mistrzowi świata na 5000 m nie udało się jednak dzisiaj na dystansie półmaratonu złamać godziny.

Piorunujący finisz Mach

Mach od początku biegła w prowadzącej grupie, w której znajdowały się jeszcze trzy zawodniczki – Bułgarka Militsa Mircheva oraz Włoszki Anna Arnaudo i Rebecca Lonedo. Na 10 km Polka miała międzyczas 33:45 (średnie tempo 3:22 min/km) i traciła do liderki 16 sekund.

Drugą część dystansu Mach pokonała nieco wolniej, ale rywalki również opadły z sił. W tej sytuacji sprawa zwycięstwa w biegu rozstrzygnęła się na ostatnich metrach, na których 31-letnia zawodniczka AZS UMCS Lublin popisała się świetnym finiszem. Wpadła na metę jako pierwsza z czasem 1:12:34 i o jedną sekundę wyprzedziła Militsę Mirchevą. Podium uzupełniła Rebecca Lonedo (1:14:05).

Wynik, który dzisiaj w Neapolu uzyskała Angelika Mach co prawda jest daleki od jej rekordu życiowego z 2020 roku (1:11:07), ale to dopiero początek sezonu. Na przełomie stycznia i lutego olimpijka z Tokio przez cztery tygodnie mocno trenowała na obozie w Kenii. To powinno zaprocentować w kolejnych startach.

Faworyt nie zawiódł

W rywalizacji mężczyzn z roli faworyta dobrze wywiązał się Muktar Edris z Etiopii, chociaż trzeba przyznać, że w karierze biegał już szybciej. Jego rekord życiowy to imponujące 58:40 uzyskane w Walencji w październiku 2021 roku. Dzisiaj w Neapolu do zwycięstwa wystarczył mu wynik 1:00:27. Drugie miejsce zajął Francuz Mehdi Frére (1:00:43), a trzecie Kenijczyk Dennis Kibet Kitiyo (1:02:31).

Napoli City Half Marathon ukończyło 4063 biegaczy. Wśród nich znalazło się 67 Polaków. Najszybszym reprezentantem naszego kraju w stawce był Jacek Stadnik, który uzyskał czas 1:13:58.

Źródło: RunCzech, red