CITY TRAIL: pierwsze rozstrzygnięcia w olsztyńskiej i trójmiejskiej „generalce”

W weekend 11-12 lutego odbyły się dwie kolejne imprezy w cyklu biegów CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Tym razem w Olsztynie i Trójmieście. W zawodach wzięło udział łącznie ponad 800 uczestników, w tym 240 dzieciaków. Na start powoli szykują się biegacze z Warszawy i Bydgoszczy, gdzie ekipa organizacyjna pojawi się w najbliższy weekend. 

Olsztyn: Magdalena Trzeciak triumfuje w generalce

Sobotni bieg w Olsztynie przyniósł zwycięstwo Magdaleny Trzeciak, która tym samym zapewniła sobie wygraną w końcowej klasyfikacji wśród kobiet.

– Dziś na trasie w większej części panowały dobre warunki, a na pojedynczych odcinkach zalegał śnieg i lód, gdzie trzeba było zachować ostrożność. Biegłyśmy razem z Martyną Budziłek większą część dystansu, na około 500m do mety przyspieszyłam, wyszłam na prowadzenie i utrzymałam je do mety. W sezonie 2023 przede wszystkim będę starała się poprawić swoje rekordy na 5 i 10 km, ale konkretnych startów w zawodach jeszcze nie planowałam – podsumowała udział w zawodach Magdalena Trzeciak, zwyciężczyni olsztyńskiego biegu i klasyfikacji generalnej w Olsztynie.

Wynik Magdaleny Trzeciak to 19:13. Drugie miejsce zajęła Martyna Budziłek (19:19), a trzecia była Monika Jacyszyn (19:59). Dokładnie tak samo prezentuje się kobiece podium w końcowej klasyfikacji 2022/2023.

Inaczej wygląda sytuacja w męskiej rywalizacji. Przed zawodami bliskim postawienia kropki nad „i” był Adrian Przybyła, który dotychczas wygrał już dwa biegi. Tym razem szybszym okazał się Adam Ochnik, który tym samym zapewnił sobie szansę na walkę o końcowy sukces w marcu. Wyniki najszybszych mężczyzn olsztyńskiego biegu: Adam Ochnik – 16:25, Adrian Przybyła – 16:52, Wiktor Kujawa – 17:05. Ostatnie zawody sezonu w Olsztynie są zaplanowane na 11 marca.

Trójmiasto: Głogowski najlepszy

Niedzielne zawody w Trójmieście odbyły się w Gdyni i przyciągnęły 350 dorosłych oraz 107 młodych adeptów biegania. Warto podkreślić, że Trójmiasto jest jedyną lokalizacją CITY TRAIL, w której zawody odbywają się na dwóch trasach – w Gdańsku i w Gdyni. Do mety w niedzielę jako pierwszy dotarł Adam Głogowski, który już na początku sezonu zapowiadał, że chce wygrać w końcowej klasyfikacji.

– Dzisiejszy bieg to było potwierdzenie dominacji. Warunki nie sprzyjały szybkiemu bieganiu. Sporo śliskich fragmentów skutecznie spowalniało. Natomiast cieszę się, że w trakcie sezonu nie dałem żadnemu z chłopaków satysfakcji z pokonania mnie w bezpośredniej rywalizacji. Co więcej – każdy z biegów był dla mnie wartościowy, a trzy starty i trzy zwycięstwa sprawiają, że jestem naprawdę zadowolony – powiedział Adam Głogowski, który wygrał niedzielne zawody z czasem 16:39. Tym samym zwyciężył w klasyfikacji generalnej w Trójmieście.

Drugie miejsce zajął Grzegorz Kujawski (16:52), a trzeci był Szymon Gumkowski (17:46).

Warto dodać, że na trójmiejskie zawody Głogowski dotarł prosto z irlandzkiego Armagh, gdzie zanotował bardzo wartościowy wynik w ulicznym biegu na 5 km. Na mecie zameldował się z czasem 14:08.

Wśród pań najszybszą w Gdyni okazała się – po raz drugi w edycji – Marta Łagownik, która w marcu powalczy o końcowy sukces z nieobecną tym razem Moniką Dubiellą. Obie panie mają na koncie po dwie wygrane.

Wyniki najszybszych kobiet niedzielnego biegu: Marta Łagownik – 18:58, Adrianna Lipko – 20:51, Marta Łosin – 20:58. Ostatnie zawody sezonu w Trójmieście są zaplanowane na 12 marca – w Gdańsku.

Finał coraz bliżej

Cykl biegów przełajowych CITY TRAIL odbywa się w dziesięciu lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. W każdym z miast dystans biegu głównego to 5 km, ale w ramach imprezy organizowane są również krótsze biegi dla dzieci i młodzieży.

Na cykl składa się 50 imprez – po pięć w każdej lokalizacji. Sezon 2022/2023 rozpoczął się 8 października 2022, a zakończy się 26 marca 2023. Podsumowaniem półrocznego biegania będzie ogólnopolski finał – CITY TRAIL Gold, który zaplanowany jest na 1 kwietnia. Lokalizacja tego biegu zostanie ogłoszona wkrótce. ​

Źródło: CITY TRAIL

fot. w nagłówku Kacper Kirklewski