11. PKO Białystok Półmaraton na trasie jak przed rokiem

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed rokiem. Wystartują sprzed Pałacu Branickich, a finiszować będą na reprezentacyjnym Rynku Kościuszki.

PKO Białystok Półmaraton rozpocznie się w niedzielę, 12 maja o godzinie 10:00. Jednak biegowe święto w stolicy Podlasia zacznie się już w sobotę od bezpłatnego Biegu Śniadaniowego, biegów dla dzieci PKO Junior, a także PKO Nocnego Biegu na 5.

Na nieco ponad cztery tygodnie przed startem półmaratonu organizatorzy przedstawili trasę, którą pokonywać będą biegacze w tym roku.

Trasa jest dobrze znana tym biegaczkom i biegaczom, którzy biegli w PKO Białystok Półmaratonie w ubiegłym roku. Przygotowana na jubileuszową edycję na tyle przypadła zawodnikom do gustu, że zostajemy z nią również w tym roku – informuje Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji „Białystok Biega”. – To atestowana trasa, na której można biegać szybko, trzymamy kciuki za rekordy życiowe. Jesteśmy pewni, że uczestnicy będą dobrze bawili się w czasie biegu, bez względu na tempo – dodaje.

Aktualnie na liście startowej 11. PKO Białystok Półmaratonu znajduje się już prawie 2,4 tysiąca zawodników, a zapisy na bieg wciąż trwają. Możliwe, że w tym roku w stolicy Podlasia padnie rekord frekwencji na tej flagowej imprezie Fundacji „Białystok Biega”.

Trasa białostockiego półmaratonu jednak spokojnie pomieści tysiące fanów biegania, bowiem aż w 70% poprowadzi szerokimi, dwupasmowymi arteriami. Biegacze pokonywać będą ulice w centrum Białegostoku, a po drodze odwiedzą m.in. stadion miejski, przy którym domowe mecze rozgrywa Jagiellonia, czyli lider piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy, kampus Uniwersytetu w Białymstoku, a także teren byłego getta białostockiego sprzed ponad 80 lat wyznaczony ulicami Jurowiecką i Włókienniczą, która w tamtym okresie nosiła nazwę Białostoczańskiej.

Patrząc na profil trasy widać wyraźnie, że począwszy od 15 km poprowadzi w dół, m.in. obok stadionu lekkoatletycznego, który wielokrotnie gościł imprezy w randze Mistrzostw Polski. Efektowna meta 11. PKO Białystok Półmaratonu znajdzie się na wypełnionym kawiarnianymi i restauracyjnymi ogródkami Rynku Kościuszki.

– Białystok to niezwykle zielone miasto. W maju wygląda przepięknie, dlatego bardzo zależy nam, aby pokazać je biegaczom. Właśnie dlatego około 70% trasy poprowadziliśmy przez tereny zielone lub w ich otoczeniu. Odcinek między 16 a 19 km powiedzie ulicą 11 listopada przez Las Zwierzyniecki, który zaoferuje biegaczom wiele cienia, a stamtąd do mety zostają już tylko 2 km – dodaje Kuczyński.

Zapisy trwają

Formularz zgłoszeniowy na 11.PKO Białystok Półmaraton znajduje się na stronie https://bialystokpolmaraton.pl/rejestracja. Do końca kwietnia opłata startowa wynosi 159 zł. W każdym pakiecie znajdą się kolorowe skarpetki opatrzone logo biegu.

Jeszcze tylko do 10 kwietnia dodatkowo można dokupić koszulkę techniczną w cenie 69 zł, a wśród usług dodatkowych znajdują się także torba bawełniana z logo biegu (40 zł) oraz usługa grawerowania medalu (25 zł).

Na liście startowej 11. PKO Białystok Półmaratonu aktualnie jest niemal 2,3 tysiąca zawodników. Grubo ponad połowa biegaczy przyjedzie do stolicy Podlasia z innych miast – m.in. Warszawy (447), Wrocławia (52), Krakowa (45), Gdańska (44). Poznania (39), Łomży (33), czy Lublina (25).

Wśród zapisanych są również goście z zagranicy m.in. z Białorusi (33), Litwy (26), Niemiec (9), Ukrainy (7), USA (4), Czech (2), Portugalii (2), a także Łotwy (2), Luksemburga (2) i Francji.

red