Dobra frekwencja na 5-tce z Kopernikiem

W ubiegłą niedzielę, 19 lutego odbyła się 5-tka z Kopernikiem, pierwsza impreza biegowa zaliczana do Toruńskiej Triady Kopernikańskiej 2023. Do mety dotarło 902 zawodników, a w biegach dziecięcych dodatkowo wzięła udział setka najmłodszych adeptów biegania. 

Impreza 5-tka z Kopernikiem odbyła się idealnie w tak zwanym „okienku pogodowym”. Z racji lokalizacji trasy, przy Bulwarze Filadelfijskim było dość wietrznie, jednak słoneczna i pogodna aura przyćmiły powiewy wiatru. Dzień przed i dzień po biegu było deszczowo i dość zimno. Panowały  zdecydowanie mniej korzystne warunki do startu w zawodach.

Kto był najszybszy?

Z trasą na 5 km najszybciej rozprawiła się mieszkanka Torunia Agata Malicka-Zacniewska, która do mety dotarła po upływie 18:59. Zaledwie 3 sekundy później na mecie zobaczyliśmy kolejną toruniankę – Joannę Kalotę. Trzecie miejsce na podium wśród kobiet zajęła Sylwia Rok-Szpala z Lubicza Górnego.

Wśród mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Szymon Kopczyński z Węgorzyna. Trasę na dystansie 5 km pokonał w 16:00.  Drugi na metę wbiegł Andrzej Jaranowski z Brodnicy (16:30), a kilka sekund później linię mety przekroczył torunianin Mateusz Goleniewski.

Jeszcze dwa biegi

Niedzielna 5-tka z Kopernikiem miała na celu upamiętnienie 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Na mecie na uczestników czekał pierwszy z elementów medalu prezentującego astrolabium perskie z XVII wieku.

Kolejna impreza w ramach Toruńskiej Triady Kopernikańskiej 2023 odbędzie się się 14 maja. Będzie to 12. edycja Run Toruń – Zwiedzaj ze Zdrowiem. Cykl zakończy się  22 października z 40. jubileuszową odsłoną Toruń Maratonu.

Źródło: Stowarzyszenie Run To Run