ORLEN Copernicus Cup już jutro. W Arenie Toruń będzie komplet?

Plejada gwiazd z Polski i zagranicy zaprezentuje się kibicom w trakcie ORLEN Copernicus Cup Toruń 2023. W sprzedaży pozostały ostatnie bilety, więc jest duża szansa, że w środowe popołudnie hala wypełni się do ostatniego miejsca. Jesteśmy ciekawi, jak jutro w biegu 60 m ppł spisze się Pia Skrzyszowska, która jest bardzo bliska pobicia 43-letniego rekord kraju.

W sumie kibice w Toruniu obejrzą rywalizację w trzynastu konkurencjach – kobiety biegać będą na 60, 400, 800, 3000 metrów i 1 milę oraz 60 metrów przez płotki, natomiast konkurencji męskich będzie siedem – biegi na 400, 800 i 1500 metrów, bieg na 60 metrów przez płotki oraz skok wzwyż, skok w dal i skok o tyczce.

– Jest absolutnie pewne, że emocji podczas dziewiątej edycji ORLEN Copernicus Cup nie zabraknie. Cieszę się, że kolejny raz udało nam się ściągnąć doskonałych zawodników, którzy gwarantują znakomite widowisko i najwyższy poziom – mówi Krzysztof Wolsztyński, dyrektor ORLEN Copernicus Cup Toruń i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki .

Na listach startowych jest wiele najmocniejszych nazwisk, m.in. medalistów ostatnich igrzysk olimpijskich – Brytyjki Keely Hodgkinson (800 metrów), Greka Miltiadisa Tentoglou (skok w dal), Kubańczyka Maykela Massó (skok w dal) i Brazylijczyka Thiago Braza (skok o tyczce). W wielu konkurencjach, w których startować będą najlepsi Polacy, kibice będą mogli zobaczyć wyjątkowe pojedynki z medalistami największych światowych imprez.

W trakcie imprezy Gudaf Tsegay, etiopska brązowa medalistka igrzysk w Tokio, będzie próbowała pobić rekord świata w biegu na jedną milę.

Skrzyszowska pobiegnie po rekord Polski?

Wśród gwiazd, które pokażą się w Arenie Toruń nie można pominąć też polskiej mistrzyni Europy Pii Skrzyszowskiej. 21-letniej zawodniczce AZS AWF Warszawa kilka dni temu na mityngu w Łodzi zabrakło jednej setnej sekundy do rekordu Polski na 60 metrów przez płotki.

Początkowo po finałowym biegu na tablicy wyników pojawił się wynik 7.76. Po korekcie zweryfikowano go jednak na 7.78, co oznacza drugi wynik w historii krajowej lekkiej atletyki. Rekord Polski wynoszący 7.77 niezmiennie od 43 lat należy do Zofii Bielczyk.

fot. Paweł Skraba

– W Toruniu stawka będzie bardzo mocna i bardzo szybkie bieganie. To mi może pomóc, żeby dobrze spiąć się na starcie, bo w Łodzi jednak sporo straciłam – mówi Pia Skrzyszowska, która w Toruniu zmierzy się z halową mistrzynią Europy Holenderką Nadine Visser i wicemistrzynią świata Jamajką Britany Anderson.

Gwiazdy z Polski i świata

Zresztą kibice będą mogli wspierać większą grupę znakomitych polskich lekkoatletów, m.in. Ewę Swobodę, Damiana Czykiera, Patryka Dobka, czy pukającego do europejskiej czołówki Jakuba Szymańskiego. Swoboda będzie rywalizować z podwójną medalistką mistrzostw Europy w biegach sprinterskich Mujingą Kambundji, z kolei na płotkach zobaczymy obecnie drugiego na listach światowych Daniela Robertsa, przebojowego Rogera Iribarne, czy zwycięzcę mityngu w Karlsruhe Enrique Llopisa.

Niestety w Toruniu nie wystąpi Natalia Kaczmarek, która w ostatni weekend zaliczyła udane starty na dystansie 200 m (23.30) i 300 m (36.25). Na jutrzejszym mityngu miała ścigać się na swoim koronnym dystansie 400 m. Jednak dzisiaj po południu sprinterka zamieściła na Instagramie krótkie oświadczenie.

– Jutro miał być mój pierwszy start na 400 m na Copernicus Cup, niestety z powodu kontuzji nie zobaczycie mnie na bieżni. Teraz czas na chwilowy odpoczynek i rehabilitacje, mam nadzieje, że już niedługo będę znów mogła wam dostarczyć sportowych emocji – napisała Natalia Kaczmarek.

Wiele wskazuje na to, że na trybunach Areny Toruń zasiądzie komplet publiczności, bo w sprzedaży, która prowadzona jest w portalu eBilet.pl, pozostały już ostatnie bilety. Mityng ORLEN Copernicus Cup Toruń 2023 rozpocznie się w środę o godzinie 17:15. Dekoracja zwycięzców planowana jest na godzinę 20:00.

Zawody w Toruniu od godziny 17:00 pokażą stacje Polsat Sport i Polsat Sport Premium 1. O 18:00 ruszy relacja także w naziemnej telewizji Super Polsat.

Sponsorem strategicznym zawodów jest Miasto Toruń, sponsorem tytularnym PKN Orlen, a partnerem Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Źródło: ORLEN Copernicus Cup, red

fot. w nagłówku Paweł Skraba