Sędziowie będą mieli swoje mistrzostwa na Silesia Marathonie

Sędziowie z całego kraju będą rywalizować 1 października na Otwartych Mistrzostwach Polski, które odbędą się na dystansie maratonu oraz półmaratonu. Gospodarzem imprezy będzie Silesia Marathon, jedna z największych imprez biegowych w kraju. Start i meta biegów będzie zlokalizowana na Stadionie Śląskim – Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym.

Wczoraj zawarte zostało porozumienie o współpracy, którego efektem będzie organizacja Pierwszych Otwartych Mistrzostw Polski Sędziów. List intencyjny w tej sprawie podpisał prof. dr hab. Krystian Markiewicz, Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA oraz Bohdan Witwicki, Prezes Zarządu Fundacji Silesia Pro Active, która organizuje Silesia Marathon.

Sędziowie na start!

Sędziowie to świadoma i bardzo aktywna grupa zawodowa. Wielu sędziów regularnie startuje w biegach ulicznych. W tym roku będą oni mieli okazję rywalizować w pierwszych, otwartych (dostępnych dla wszystkich sędziów sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych i Sądu Najwyższego) Mistrzostwach Polski o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA.

– Sędziowie to ważna część społeczeństwa. Na co dzień wypełniamy swoją misję stojąc na straży praw i gwarancji obywatelskich. Mamy też swoje pasje. Jedną z nich jest bieganie. Wśród sędziów jest bardzo duża grupa osób, które po pracy zamieniają togi sędziowskie na strój sportowy. Cieszę się, że w tym roku na ulicach śląskich miast zobaczymy także sędziów, którzy razem z tysiącami innych biegaczy zmierzą się z dystansem i własnymi słabościami, walcząc w duchu sportowej rywalizacji o tytuł najwytrwalszego biegacza/biegaczki w naszej grupie zawodowej – mówi profesor Krystian Markiewicz. – Sam w tym roku nie pobiegnę, ale obiecuję dopingować na starcie i mecie wszystkich biegaczy – dodaje.

IUSTITIA do największe w Polsce stowarzyszenia sędziów podejmujące liczne działania na rzecz edukacji prawnej społeczeństwa, dbające o propagowanie zasad demokratycznego państwa prawa. Stowarzyszenie jest między innymi członkiem Światowej Unii Sędziów (IAJ) oraz Europejskiej Unii Sędziów (EAJ).

W spotkaniu uczestniczyli też Joanna Szpunar i Jacek Sobczyński, doświadczeni sędziowie z oddziału śląskiego Iustitii. Oboje mieli okazję startować w Silesia Marathon, a więc biegowych wspomnień nie brakowało. Dziś już planują jesienny start Mistrzostwach Polski Sędziów z metą na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym.

Zasady udziału w klasyfikacji sędziów

Zawody odbędą się w ramach 15. edycji Silesia Marathon na dwóch dystansach: maratonu i półmaratonu. Wszystkich startujących w Otwartych Mistrzostwach Polski Sędziów obowiązują regulaminy tych biegów. Zawodnik, który chce być sklasyfikowany w mistrzostwach, powinien przy rejestracji (lub logując się na swoje konto) zaznaczyć w polu wyboru zawodu „sędzia”. Dodatkowo, do 10 września br. należy przesłać na adres e-mail: biuro@iustitia.pl informację o starcie w Mistrzostwach Polski Sędziów podając: imię, nazwisko, przydzielony numer startowy otrzymany po zgłoszeniu się na wybrany dystans oraz nazwę sądu, w którym orzeka.

Tytuł Mistrza Polski Sędziów w maratonie i półmaratonie przyznany zostanie w klasyfikacjach kobiet i mężczyzn pod warunkiem startu co najmniej 3 zawodników lub zawodniczek.

Źródło: Silesia Marathon