Świetny występ Patryka Kozłowskiego w Armagh 5k. Drugi najlepszy wynik w polskich tabelach!

Patryk Kozłowski doskonale spisał się na zawodach Brooks Armagh 5k, które odbyły się w czwartek wieczorem w Irlandii Północnej. 25-letni biegacz z Radomia pokonał dystans 5 km w 13:46 i o prawie pół minuty poprawił swój rekord życiowy. Uzyskany przez niego czas to drugi najlepszy wynik w historii polskiej lekkiej atletyki.

Walczył do końca

Wynik 13:46 (średnie tempo 2:45 min/km) dał Kozłowskiemu czwartą pozycję. Warto jednak podkreślić, że walka o podium trwała do samego końca, bo dokładnie takim sam czas jak Polaka widzimy przy zawodnikach, którzy zostali sklasyfikowani na trzecim i drugim miejscu. To Irlandczyk Fearghal Curitin i Amerykanin Tai Dinger.

– Fajnie było poprowadzić cała grupę. Mocny start od początku kosztował mnie na finiszu stratę drugiej pozycji – napisał po biegu w mediach społecznościowych Patryk Kozłowski.

Poza konkurencją był Brytyjczyk Henry McLuckie, który pewnie wygrał z czasem 13:37.

Czas Patryka Kozłowskiego z Armagh to drugi najlepszy wynik w historii polskiej lekkiej atletyki. Listę otwiera Michał Bartoszak z rezultatem 13:39, który uzyskał aż 30 lat temu w Los Angeles.

W Armagh z sukcesami w czwartek biegali również inni Polacy. Kolejny w stawce był Adam Głogowski, który z wynikiem 14:08 zajął 35. miejsce. Tym samym zawodnik UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork wyśrubował swój rekord życiowy, który przed biegiem wynosił 14:26.

Na dalszych lokatach sklasyfikowani zostali: Szymon Dorożyński – 65. (14:21 PB), Piotr Mielewczyk – 91. (14:37 PB).

Brooks Armagh International Road Race odbył się już po raz 31. To jeden z najbardziej znanych biegów na dystansie 5 km na świecie. Za każdym razem do tego małego miasta położonego  południowej części Irlandii Północnej przyjeżdzają mocni zawodnicy. Dzisiaj aż 17 biegaczy uzyskało wynik lepszy niż 14 minut, a kolejne 130 złamało 15 minut.

Na „piątkę” Kozłowski

Na koniec dodajmy, że Kozłowski to prawdziwy spec od „piątki”. W listopadzie 2021 roku sięgnął po tytuł mistrza kraju na 5 km podczas pierwszej edycji imprezy Niepodległa Piątka na PGE Narodowym. Z kolei w ubiegłym roku w Suwałkach wywalczył tytuł na stadionie pokonując 5000 m w czasie 14:20.31. Rekord życiowy zawodnika RTL Optima Radom do dzisiaj wynosił 14:12 i padł podczas zawodów Wiązowska 5-tka w w lutym rok temu.

red

fot. Aleksandra Szmigiel Running Creatives | Niepodległa Piątka na PGE Narodowym