CITY TRAIL: Poznań i Szczecin na mecie

Poznań i Szczecin to miasta, które jako pierwsze zakończyły cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w sezonie 2022/2023. Weekendowe biegi (4-5 marca) przyciągnęły łącznie ponad 1,2 tysiąca uczestników, w tym 355 dzieci i młodzieży. Biegi przyniosły ostatnie rozstrzygnięcia w klasyfikacji generalnej. 

​Poznań

Zwycięstwo w sobotnim biegu odniósł Łukasz Nowak. Najskuteczniejszym biegaczem sezonu jest nieobecny w sobotę Sebastian Nowicki, który wygrał trzy biegi. Wśród kobiet najszybszą okazała się Aneta Konieczek, a zwyciężczynią klasyfikacji generalnej jest czwarta tym razem – Aleksandra Bereśniewicz.

– To był bardzo ciekawy sezon. W klasyfikacji generalnej walczyłyśmy do ostatniego biegu, a dziewczyny, które były moimi głównymi rywalkami są na bardzo zbliżonym poziomie do mnie. To naprawdę napędzało tę rywalizację, a w moim przypadku szczególnie motywowało do mocnego finiszu, podczas każdego biegu – powiedziała Aleksandra Bereśniewicz, zwyciężczyni klasyfikacji generalnej w Poznaniu, specjalistka od dystansów 800 i 1500m.

W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 240 młodych sportowców. Warto dodać, że na mecie sobotniego biegu obecna była Ambasadorka CITY TRAIL – Alicja Konieczek – siostra zwyciężczyni, reprezentantka Polski, uczestniczka IO w Tokio, specjalistka od 3000m z przeszkodami.

Ostatni poznański akcent sezonu to rozdanie nagród, które odbędzie się 14 marca. Również tego dnia osoby, które ukończyły min. 3 biegi będą mogły odebrać pamiątkowy medal. Medale były dostępne już w sobotę. Rozdawanie medali po ostatnim biegu sezonu to nowe rozwiązanie w CITY TRAIL.

Szczecin

5-kilometrowe zawody nad Jeziorem Szmaragdowym przyciągnęły 319 osób. Najszybszą wśród kobiet okazała się Joanna Woźniak, która pobiegła po raz pierwszy w sezonie. Walka o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej miała odbyć się między Pauliną Grzegórzek i Justyną Grzywaczewską.

Do bezpośredniej rywalizacji nie doszło, bowiem Paulina nie pojawiła się na starcie, ale i tak została triumfatorką końcowej klasyfikacji, o czym zdecydował dopiero trzeci najlepszy wynik edycji. Dlaczego tak się stało? Otóż aby zostać sklasyfikowanym, otrzymać pamiątkowy medal oraz walczyć o nagrody trzeba pobiec co najmniej 3 razy.

O zajętym miejscu decydują punkty za poszczególne biegi – 1 pkt za zwycięstwo, 2 za drugie miejsce, 3 za trzecie itd. Jak okazało się w niedzielę, może zdarzyć się tak, że punkty za miejsca nie będą wystarczające. Po pięciu biegach Paulina Grzegórzek i Justyna Grzywaczewska mają dokładnie taką samą liczbę punktów – po 4.

Regulamin mówi, że w takiej sytuacji decyduje najlepszy wynik sezonu. Ten obie zawodniczki mają identyczny. Decydujący miał być zatem drugi najlepszy wynik i ten obie panie również mają taki sam! Dopiero trzeci wynik lepszy (o 5 sekund) ma Paulina Grzegórzek i to ona jest triumfatorką „generalki”. Smaczku sytuacji dodaje fakt, że w bezpośredniej rywalizacji to Justyna Grzywaczewska jako pierwsza przekraczała linię mety.

Zwyciężczyni niedzielnego biegu – Joanna Woźniak – startowała w trwającej edycji po raz pierwszy, ale zna CITY TRAIL doskonale, bo to najlepsza zawodniczka w sezonie 2019/2020.

–  Od grudnia regularnie trenuję – moją dyscypliną jest triathlon, więc bieganie przeplatam z treningiem kolarskim i pływackim. Jestem zadowolona ze startu w CITY TRAIL, chociaż przyznaję, że po ostatnich treningach liczyłam na nieco lepszy rezultat. Możliwe, że zaważył szybki początek, bo tempo, które narzuciła druga na mecie Justyna było naprawdę solidne, ale też nie czuję się pewnie na zbiegach, a po operacji tym bardziej nie szarżuję. Mam nadzieję, że jesienią wrócę na trasę CITY TRAIL nad Jeziorem Szmaragdowym na dobre i będę startować regularnie –  powiedziała Joanna Woźniak, zwyciężczyni niedzielnego biegu w Szczecinie

Zwycięstwo wśród mężczyzn odniósł Radosław Helon. Najskuteczniejszym biegaczem sezonu jest nieobecny tym razem Konrad Majdziński, który wygrał trzy biegi. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 115 młodych sportowców.
Ostatni szczeciński akcent edycji 2022/2023 to rozdanie nagród i medali (dla osób, które nie odebrały medali w niedzielę), które odbędzie się 15 marca.

Puchar Siły Kobiet

Marcowe biegi CITY TRAIL mają wyjątkową oprawę, bowiem marzec to w CITY TRAIL miesiąc kobiet. Tym samym trzy najszybsze panie w każdym z miast zostaną nagrodzone w ramach Pucharu Siły Kobiet Herbapolu Poznań.

Kolejne zawody pod szyldem CITY TRAIL są zaplanowane na 11 marca w Lublinie i Olsztynie oraz 12 marca w Łodzi i Trójmieście.

Weekendowe biegi nie były ostatnim sportowym akcentem dla poznańskich i szczecińskich uczestników CITY TRAIL. Po zakończeniu edycji we wszystkich miastach odbędzie się ogólnopolskie podsumowanie sezonu – bieg CITY TRAIL Gold, który jest zaplanowany na 1 kwietnia – w Warszawie.

Żródło: Fundacja Krok do Natury