Do stolicy powraca Everest Run. Jutro ruszają zapisy na bieg w biurowcu Skyliner

8 848 m n.p.m. do pokonania – charytatywny Everest Run wraca do stolicy po trzech latach nieobecności. Siódma edycja tej imprezy odbędzie się już 15 kwietnia w nowej lokalizacji. Tym razem uczestnicy biegu zmierzą się ze schodami biurowca Skyliner na warszawskiej Woli.

Łysica? Rysy? A może Mount Everest?

24 godziny, 41 pięter Skylinera i 56 wejść na jego szczyt – tyle potrzeba, by wspiąć się na wysokość Mount Everestu (8 848 m n.p.m.) w centrum Warszawy. Nie trzeba jednak rzucać się od razu na głęboką wodę. Można pokusić się o zdobycie niższych gór, jak Łysica (4 wejścia), czy Rysy (16 wejść), a wszystko po to, by wspomóc działalność statutową organizatora tego wydarzenia – Fundację Wsparcia Ratownictwa RK.

W tym roku w punkcie startowym w lobby biurowca przy Rondzie Daszyńskiego może pojawić się 320 biegaczy indywidualnych i 25 czteroosobowych sztafet. Wszyscy uczestnicy biegu podzieleni zostaną na strefy czasowe. Będą mieli do dyspozycji miejsca do odpoczynku i uzupełnienia płynów, posiłek regeneracyjny oraz prysznice, a nad ich bezpieczeństwem czuwać będzie ekipa ratowników medycznych.

Jak podkreślają organizatorzy, Everest Run Skyliner 2023 nie jest wyścigiem. To rodzaj osobistego wyzwania, które pozbawione będzie rywalizacji czasowej. Lista rankingowa, oparta o liczbę wejść, prowadzona będzie w celach informacyjnych.

Ruszają zapisy

Zapisy na bieg odbędą się w trzech turach i będą prowadzone na stronie everestrun.pl. Pierwsza rusza już 10 marca. Opłata startowa za udział w imprezie wynosi minimum 250 złotych. Możliwe jest dokonanie wyższej opłaty.  Cały zysk z biegu zostanie przeznaczony na zakup zaawansowanego wyposażenia medycznego – kardiomonitora –  do ambulansu fundacji, który od roku transportuje rannych i chorych z terytorium Ukrainy.

– Skyliner Everest Run 2023 jest okazją dla nas do zakupu kolejnego wyposażenia ratującego życie i zdrowie małych dzieci, a także do sfinansowania sprzętu szkoleniowego. Ambulans Fundacji Wsparcia Ratownictwa RK przygotowany do ewakuacji medycznej dzieci, niemowląt i noworodków od roku kursuje pomiędzy Ukrainą a Polską. Nie zapomnę, jak osobiście realizowałem przewóz krytycznie chorego noworodka w inkubatorze do Centrum Zdrowia Dziecka. W czasie wojny w Ukrainie nie miał on szans na przeżycie. Dzięki takim transportom jak ten, udaje się nam uratować chore i poszkodowane dzieci – opowiada Michał Janas, dyrektor Fundacji Wsparcia Ratownictwa RK.

Tegoroczny bieg odbędzie się w Skylinerze po raz pierwszy, dotychczas areną zmagań biegaczy był hotel Marriott. Realizacja celów fundacji może być łatwiejsza niż dotychczas. Dzięki przeniesieniu Everest Run do jednego z najwyższych budynków w Warszawie posiadającego najnowszej generacji szybkie windy, liczba dostępnych dla uczestników miejsc zwiększyła się o ponad 50%.

– Skyliner to idealne miejsce do zorganizowania tego typu wydarzenia. Jego wysokość, wewnętrzna infrastruktura i lokalizacja biurowca zapewniają możliwość uczestnictwa w biegu ponad 400 osobom. By wejść na najwyższy szczyt świata, trzeba będzie pokonać wysokość naszego budynku 56 razy. Uważam, że to fantastyczny sprawdzian własnych możliwości, a przy okazji szansa na wsparcie szczytnej inicjatywy – mówi Szymon Zduńczyk, Executive Director w Karimpol Polska.

W 30 sekund na sam dół

Uczestnicy będą zdobywać Everest, pokonując na piechotę kolejne piętra biurowca, a po dotarciu na szczyt, na dół transportować ich będą dwie przeznaczone do tego windy. Jak informują organizatorzy kabiny będą zwozić zawodników do lobby Skylinera z prędkością 7 metrów na sekundę, a pokonanie ponad 150 metrów zajmie im niewiele więcej niż 30 sekund.

Organizatorem Everest Run Skyliner 2023 jest Fundacja Wsparcia Ratownictwa RK. Partnerami wydarzenia są: Grupa Karimpol, właściciel Skylinera oraz firma KONE.

Źródło: Everest Run