HME Stambuł. Rozmys ma finał, Borkowski półfinał

Michał Rozmys awansował do finału biegu na 1500 metrów, a Mateusz Borkowski zapewnił sobie prawo startu w półfinałowej rywalizacji na dystansie 800 metrów podczas pierwszego dnia rozgrywanych w Stambule lekkoatletycznych Halowych Mistrzostw Europy. 

Dobranoc, Michał!

Rozmys, który cały czas biegł na czele stawki podczas ostatniego okrążenia z powodzeniem odparł atak rywala by jako pierwszy wbiegł na finiszową prostą. Na mecie zameldował się z identycznym czasem – 3:43.97 – jak Włoch Pietro Arese. Ostatecznie minimalnie szybszy – o siedem tysięcznych części sekundy – był zawodnik z Półwyspu Apenińskiego. Finał rywalizacji na dystansie 1500 metrów zaplanowano na piątek.

– To nie był łatwy bieg. Chociaż na początku było spokojnie, dość wolno to potem każde okrążenie było coraz szybsze. Były momenty rwania, bo zawodnicy z tyłu próbowali zyskiwać pozycje – analizował Michał Rozmys. – Plan na ten jutrzejszy bieg jest taki żeby się dobrze przed nim zregenerować, wyspać – dodał zawodnik klubu AZS UMCS Lublin, którego głównym rywalem w finale będzie Jakob Ingebrigtsen.

fot. Marek Biczyk / PZLA

Bez problemu do półfinału biegu na 800 metrów awansował Mateusz Borkowski. Nasz zawodnik po ataku rozpoczętym na niespełna dwa okrążenia przed metą wygrał bieg eliminacyjny osiągając na mecie czas 1:49.88.

– Początek był wolny. Z trenerem ustaliliśmy, że jak po drodze będą 54 sekundy i powyżej to ruszam od trzysetki do mety. I to zrobiłem. Pobiegłem swoje, nie kosztowało mnie to dużo siły – mówił Mateusz Borkowski, zawodnik klubu AZS-AWF Warszawa.

Trenowany obecnie przez Andrzeja Wołkowyckiego średniodystansowiec przyznał, że obiekt w Turcji przypomina mu nieco Arenę Toruń, w której przed dwoma laty został wicemistrzem kontynentu.

– Biega mi się tutaj dobrze, a bieżnia przypomina mi troszkę to w Toruniu. Jest na deskach, a to oddaje i czuję moc pod butem – przyznał w strefie wywiadów Borkowski.

Koczanowa i Sarna za burtą

Do półfinału nie awansowała Margarita Koczanowa. Mimo walecznej postawy na ostatniej prostej Polka straciła drugą pozycję na rzecz Francuzki Lény Kandissounon. Finiszowała trzecia z czasem 2:06.00 i nie wystąpi w kolejnej rundzie. Piąta w ostatniej serii kwalifikacyjnej – z czasem 2:05.50 – byłą Angelika Sarna i podobnie jak koleżanka z reprezentacji nie wywalczyła awansu do następnej rundy.

fot. Marek Biczyk / PZLA

– Nie umiem biegać w hali, dopiero się uczę. Szkoda, że robię to na mistrzostwach Europy. Nie sprzyja mi to, że jestem wysoka. Każdy wiraż nakłada dodatkowe zmęczenie – mówiła po biegu Angelika Sarna, która mimo iż jest doświadczoną zawodniczką pod dachem startowała do tej pory raczej sporadycznie.

Co czeka nas jutro?

W piątek w Stambule już od godzin porannych będziemy śledzić występy Adrianny Sułek, która biegiem na 60 metrów przez płotki rozpocznie walkę o medal w pięcioboju. W sesji porannej także pierwsza runda rywalizacji na dystansie 400 metrów z Anną Kiełbasińską i Kajetanem Duszyńskim oraz bieg na 1500 metrów z Sofią Ennaoui. W blokach startowych serii eliminacyjnej na 60 metrów pojawi się też trio polskich sprinterek z Ewą Swoboda na czele.

Transmisje z sesji porannych oraz wieczornych będą dostępne w TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej i Smart TV. W Internecie będą dostępne także alternatywne relacje bez studia oraz z konkurencji technicznych. Komentatorami będą Jarosław Idzi, Marek Plawgo oraz Przemysław Babiarz i Sebastian Chmara.

Piątek, 3 marca

sesja poranna

7:00 60 m ppł, pięciobój (Adrianna Sułek)
7:10 skok w dal mężczyzn, kwalifikacje
7:15 skok o tyczce kobiet, kwalifikacje
7:45 skok wzwyż, pięciobój (Adrianna Sułek)
7:50 400 m mężczyzn, 1. runda (Kajetan Duszyński)
8:40 400 m kobiet, 1. runda (Anna Kiełbasińska)
9:10 trójskok kobiet, kwalifikacje (Adrianna Laskowska)
9:30 1500 m kobiet, 1. runda (Sofia Ennaoui, Weronika Lizakowska)
10:05 60 m kobiet, 1. runda (Martyna Kotwiła, Magdalena Stefanowicz, Ewa Swoboda)
10:30 pchnięcie kulą, pięciobój (Adrianna Sułek)

sesja wieczorna

17:00 skok wzwyż mężczyzn, kwalifikacje (Norbert Kobielski)
17:05 60 m kobiet, półfinały (ew. Martyna Kotwiła, Magdalena Stefanowicz, Ewa Swoboda)
17:10 skok w dal, pięciobój (Adrianna Sułek)
17:25 pchnięcie kulą mężczyzn, FINAŁ (ew. Michał Haratyk)
17:35 400 m mężczyzn, półfinały (ew. Kajetan Duszyński)
17:55 400 m kobiet, półfinały (ew. Anna Kiełbasińska)
18:18 3000 m kobiet, FINAŁ
18:35 trójskok mężczyzn, FINAŁ
18:40 1500 m mężczyzn, FINAŁ (ew. Michał Rozmys)
18:53 pchnięcie kulą kobiet, FINAŁ
19:05 800 m pięciobój, FINAŁ (Adrianna Sułek)
19:45 60 m kobiet, FINAŁ (ew. Martyna Kotwiła, Magdalena Stefanowicz, Ewa Swoboda)

Starty polskich lekkoatletów w mistrzostwach wspiera PKN ORLEN.

Pełne wyniki: Stambuł

Źródło: PZLA

fot. w nagłówku Marek Biczyk / PZLA