Hellen Obiri i Jacob Kiplimo najlepsi w United Airlines NYC Half

Hellen Obiri z Kenii i Jacob Kiplimo z Ugandy wygrali bieg United Airlines NYC Half, który odbył się w Nowym Jorku w niedzielę, 19 marca. W półmaratonie na trasie z Brooklynu na Manhattan wzięło udział prawie 25 tysięcy zawodników.

Obiri śrubuje rekord

Hellen Obiri, medalistka igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata finiszowała z wynikiem 1:07:21. Pobiła tym samym o 14 sekund rekord nowojorskich zawodów ustanowiony przez Senbere Teferi w zeszłym roku. Etiopka tym razem była druga z czasem 1:07:55, a na trzecim miejscu uplasowała się Norweżka Karoline Bjerkell Grovdal (1:09:53).

–  To mój pierwszy półmaraton w USA. Było bardzo wietrznie, więc starałam się naciskać. Po 15 kilometrze pomyślałam, że może uda mi się uciec, dlatego podkręciłam tempo – tłumaczyła na mecie Hellen Obiri.

Najlepszą z Amerykanek była Des Linden, która zajęła piąte miejsce z wynikiem 1:12:21, a tuż za nią na metę wpadła trzykrotna zwyciężczyni imprezy Molly Huddle (1:12:27).

W rywalizacji mężczyzn pewnie wygrał Jacob Kiplimo, do którego od 2021 roku należy rekord świata w półmaratonie – 57:31. Wczoraj w Nowym Jorku do zwycięstwa wystarczył mu dużo słabszy czas – 1:01:31. Wyprzedził swojego rodaka, niezwykle utytułowanego Joshuę Cheptegei, który zatrzymał stoper na wyniku 1:02:09. Trzeci był Marokańczyk Zouhair Talbi (1:02:18).

– Mimo że było zimno, to od startu do mety dałem z siebie wszystko – powiedział Jacob Kiplimo. – Myślę, że w odniesieniu zwycięstwa pomocne były treningi wykonane w trakcie ostatnich dwóch miesięcy, ponieważ realizowałem dwie jednostki dziennie. Przygotowałem się do mistrzostw świata w biegach przełajowych oraz właśnie do tego półmaratonu – dodał.

Time Square dla biegaczy

United Airlines NYC Half jest jednym z najbardziej prestiżowych i tradycyjnie najsilniej obsadzonych półmaratonów na świecie. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2006 roku. W tym roku wzięło w nim udział prawie 25 tysięcy biegaczy. Trasa zawodów prowadzi m.in. przez Times Square. To jedyny dzień poza Sylwestrem, gdy to słynne skrzyżowanie jest zamknięte dla ruchu samochodów.