Maraton w Barcelonie czwarty rok z rzędu rekordowy

Czwarty rok z rzędu pobite zostały rekordy kobiet i mężczyzn w Zurich Marató Barcelona, jednym z najszybszych maratonów w Hiszpanii. Tegorocznymi zwycięzcami biegu w stolicy Katalonii okazali się Marius Kimutai z Bahrajnu i Etiopka Zeineba Yimer.

W biciu rekordów pomogły warunki atmosferyczne. W niedzielę w Barcelonie były idealne warunki do biegania z temperaturą na starcie wynoszącą około 13 stopni Celsjusza. Panowała 77% procentowa wilgotność, a zawodnikom nie przeszkadzało słońce. Maratończycy ruszyli na trasę punktualnie o 8:30 przy dźwiękach utworu „Barcelona” Montserrat Caballé i Freddiego Mercury’ego.

Kimutai śrubuje rekord

W kategorii mężczyzn zawodnikowi z Bahrajnu Mariusowi Kimutai udało się o 47 sekund poprawić poprzedni rekord maratonu w Barcelonie. Finiszował z wynikiem 02:05:06 i na ostatniej prostej wyprzedził Marokańczyka Othmane El Goumri (02:05:12).

– Nie spodziewałem się dzisiaj zwycięstwa, ponieważ był bardzo wysoki poziom zawodów, ale ostatecznie udało mi się osiągnąć mój cel. Jestem bardzo szczęśliwy i czuję się bardzo zadowolony z całej pracy, którą wykonałem, aby pobić swój rekord życiowy  tutaj w Barcelonie – powiedział po biegu Marius Kimutai, który do marca 2017 roku startował w barwach Kenii.

Jako trzeci z czasem 02:05:38 na mecie zameldował się doświadczony, 37-letni Kaan Kigen Özbilen. Do 35. kilometra Turek był liderem biegu, jednak w końcówce rekordzista kraju (02:04:16) opadł z sił i dał się dogonić rywalom. Szczególne powody do radości miał sklasyfikowany na dziewiątym miejscu 27-letni Ilias Aouani, który z wynikiem 02:07:10 ustanowił nowy rekord Włoch.

W stolicy Katalonii swój maratoński debiut zaliczył Víctor Sánchez. Były piłkarz m.in. Barcelony i Espanyolu uzyskał czas 02:53:05. Po biegu przyznał, że marzył o wyniku poniżej 2 godzin i 55 minut. Swój cel zrealizował zatem z nawiązką.

Pierwszy raz poniżej 140 minut 

Bohaterką biegu kobiet była Etiopka Zeineba Yimer Worku, która aż o 3 minuty i 27 sekund poprawiła dotychczasowy najlepszy wynik w Barcelonie ustanowiony w zeszłym roku przez jej rodaczkę Meseret Gebre Dekebo. Od niedzieli wynosi on 02:19:44.

Na kolejnych dwóch miejscach uplasowały się Kenijka Selly Chepyego Kapitch (2:20:03) oraz Rumunka Delvine Meringor (02:20:49). Warto podkreślić, że wszystkie zawodniczki z podium pobiegły szybciej niż ubiegłoroczna zwyciężczyni.

Do mety na Placa Espanya dotarło prawie 11 tysięcy zawodników, z których ponad połowę stanowili obcokrajowcy ze 119 krajów świata.

Źródło: Zurich Marató Barcelona