W niedzielę półmaraton w Berlinie. Na starcie Eilish McColgan!

W najbliższą niedzielę, 2 kwietnia w stolicy Niemiec odbędzie się Generali Berliner Half Marathon, na starcie którego stanie około 35 tysięcy biegaczy z całego świata. Organizatorzy mają chrapkę na nowy rekord imprezy, bo na bieg zaprosili zawodników elity z imponującymi rekordami życiowymi. W Berlinie wystartuje m.in. Eilish McColgan, rekordzistka Wielkiej Brytanii w półmaratonie.

Padnie rekord?

Żelaznymi faworytami półmaratonu w Berlinie są Kenijczycy Sabastian Sawe (58:02) i Philemon Kiplimo (58:11). Obaj legitymują się wynikami lepszymi niż rekord trasy wynoszący 58:42 ustanowiony pięć lat temu przez ich rodaka Erica Kiptanui. Uczciwie trzeba przyznać, że najlepszy czas Sawe uzyskany na trasie biegu w Rzymie nie został ratyfikowany. Jego oficjalna życiówka to 58:58. Do walki o zwycięstwo powinien włączyć się jeszcze inny z Kenijczyków Alex Kibet, który z czasem 58:55 wygrał ubiegłoroczną edycję imprezy.

Fot. SCC EVENTS/camera4

Gospodarze bardzo liczą na dobry występ Philippa Pfliegera (1:02:50), Johannesa Motschmanna (1:01:45), Hendrika Pfeiffera (1:02:05), Sebastiana Hendla (1:02:28) i Aarona Bienenfelda (1:02:33). Rekord Niemiec w półmaratonie wynosi 1:00:34 i padł 30 lat temu w Berlinie. Jego autorem był Carsten Eich.

Etiopka na czele elity

W rywalizacji kobiet największe szanse na wygraną zdaje się mieć 22-letnia Tsigie Gebreselama, która w 2022 roku w Walencji uzyskała swój najlepszy dotychczas wynik 1:05:46. Aby pobić rekord w Berlinie Etiopka musiałaby pobiec znacznie szybciej, bo poprzeczka zawieszona przez Sheilę Kiprotich Chepkirui wisi naprawdę wysoko. W ubiegłym roku Kenijka dotarła do mety pod Bramą Brandenburską z czasem 1:05:02.

Największą rywalką Etiopki będzie 10 lat od niej starsza Eilish McColgan, która w Berlinie sprawdzi formę przed debiutem na królewskim dystansie. 23 kwietnia zobaczymy Brytyjkę na trasie Maratonu Londyńskiego. McColgan potrafi biegać szybko półmaraton, to właśnie do niej należy rekord Wielkiej Brytanii wynoszący 1:06:26.

W walkę o podium powinna właczyć się również Kenijka Ludwina Chepngetich, której najlepszy czas na dystansie 21,097 km to 1:07:30.

Fot. SCC EVENTS/camera4

Na bieg do stolicy Niemiec powróci Brytyjka Samantha Harrison, która w poprzedniej edycji uzyskała tutaj swój aktualny rekord życiowy 1:08:12.

Lokalni kibice najmocniej będą trzymać kciuki za olimpijkę z Tokio Deborah Schöneborn (1:09:41), Blankę Dörfel (1:11:54) i Laurę Hottenrott, która swój najlepszy czas 1:10:49 zanotowała na mecie półmaratonu w Gdyni w 2020 roku.

Bieg dawno wyprzedany

W niedzielnym półmaratonie w Berlinie weźmie udział około 35 tysięcy zawodników z całego świata, w tym wielu Polaków. Listy startowe zostały zamknięte wiele tygodni temu. Elita biegu wyruszy na trasę o godzinie 10:05.

Rywalizację na ulicach stolicy Niemiec będzie można oglądać w internetowej transmisji w serwisie YouTube.

Trasa niedzielnego biegu o długości 21,0975 km poprowadzi przez całe centrum Berlina. Start zlokalizowany będzie na Straße des 17. Juni. Następnie uczestnicy pobiegną w kierunku Pałacu Charlottenburg przez Kurfürstendamm i Potsdamer Platz. Jak co roku celem biegaczy będzie Brama Brandenburska.

red

fot. w nagłówku SCC EVENTS/ Sebastian Wells (OSTKREUZ)