W sobotę jubileuszowy 20. Bieg Europejski w Gnieźnie. Pakietów startowych brak

W sobotę, 1 kwietnia w Gnieźnie odbędzie się 20. Bieg Europejski. Historia imprezy rozpoczęła się w roku Traktatu Aneksyjnego, na mocy którego Polska wstąpiła do Unii Europejskiej.  Start i meta będą zlokalizowane na Rynku, a zawodnicy pokonają 10 km trasę, po raz pierwszy na jednej pętli ulicami Gniezna. Tegoroczna edycja wydarzenia wystartuje pod hasłem „Teraz Ukraina!”. 

Bieg Europejski wyprzedany

Zapisy na 20. Bieg Europejski zakończyły się blisko trzy tygodnie temu. Na starcie w sobotę stanie ponad 1,1 tysiąca zawodników.

– Po raz pierwszy w historii trasa Biegu Europejskiego wytyczona została na jednej pętli ulicami Gniezna. To co cieszy nas dodatkowo to fakt, że wśród uczestników znalazło się 17 obcokrajowców, w tym 11 z Ukrainy. Przy okazji będą mieli okazję poznać historię Gniezna i zwiedzić nasze miasto – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który również weźmie udział w zawodach.

Każdy z zawodników po przekroczeniu mety uhonorowany zostanie charakterystycznym pamiątkowym medalem oraz ukraińskim poczęstunkiem. Miasteczko biegowe na gnieźnieńskim Rynku otwarte będzie już od godziny 14:00.

Jak co roku w Gnieźnie zostanie zorganizowany Bieg Przedszkolaka. W sobotę, 1 kwietnia o godzinie 15:15 dzieci wezmą udział we wspólnej biegowej zabawie. Czekać będą na nich pamiątkowe koszulki, medale oraz upominki od firmy Altom.

„Teraz Ukraina”! 

Od blisko ośmiu lat każda edycja gnieźnieńskiej imprezy związana była z jednym z państw członkowskich. Tegoroczny, jubileuszowy 20. Bieg Europejski wystartuje pod hasłem „Teraz Ukraina!”.

– Chcemy podkreślić naszą solidarność i wsparcie w dążeniach Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej oraz docenić ich bohaterską walkę o wolność. Podobnie jak w ubiegłych latach wyszliśmy naprzeciw zawodnikom i zawodniczkom z kraju objętego wojną z Rosją i umożliwiliśmy im udział w Biegu Europejskim bezpłatnie. Jest nam niezmiernie miło, że honorowy patronat nad Biegiem Europejskim objął w tym roku Ambasador Ukrainy w Polsce Pan Wasyl Zwarycz – mówi Andrzej Krzyścin, dyrektor biegu.

red