99 dni do 99. PZLA Mistrzostw Polski w Gorzowie Wielkopolskim

Dokładnie 99 dni pozostało do rozpoczęcia 99. PZLA Mistrzostw Polski. Impreza w Gorzowie Wielkopolskim od 27 do 29 lipca. – To najważniejsze wydarzenie w krajowym kalendarzu lekkoatletycznym – podkreśla Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Zlot gwiazd

W mistrzostwach weźmie udział ponad 500 zawodników i będzie to najważniejsze krajowe wydarzenie lekkoatletyczne w Polsce w sezonie 2023.

– Mistrzostwa Polski są najważniejszą imprezą w naszym kalendarzu. Żadne inne wydarzenie lekkoatletyczne nie gromadzi na starcie tylu polskich gwiazd. W Gorzowie Wielkopolskim pojawią się medaliści olimpijscy, medaliści mistrzostw Europy oraz świata. To wyjątkowa okazja, żeby w ciągu trzydniowych zawodów zobaczyć na żywo tylu świetnych zawodników. Jestem przekonany, że takiego zlotu gwiazd Gorzów Wielkopolski jeszcze nie widział. Dzięki transmisji w TVP Sport zobaczą to też kibice w całym kraju – podkreśla Henryk Olszewski, prezes PZLA.

fot. Maciej Jałoszyński

Jak podkreśla prezydent Gorzowa Wielkopolskiego organizacja mistrzostw kraju to dla miasta nie tylko duże wyzwanie logistyczne, ale także powody do satysfakcji.

– Mistrzostwa to dla nas podwójna, jeśli nie potrójna okazja do radości. Przede wszystkim wspaniała inauguracja nowego, zmodernizowanego stadionu lekkoatletycznego, na który Gorzów czekał od wielu lat. Po drugie historyczne wydarzenie w mieście i regionie. Ostatnie mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce na tym poziomie odbyły się w lubuskim w 1968 roku w Zielonej Górze, a w Gorzowie nigdy wcześniej – informuje prezydent Jacek Wójcicki.

Kaczmarek wraca do Gorzowa

Jedną z najciekawszych konkurencji w programie mistrzostw Polski jest od wielu lat bieg kobiet na dystansie 400 metrów. Jedną z jego uczestniczek będzie Natalia Kaczmarek, która karierę sportową zaczynała właśnie w Gorzowie Wielkopolskim.

– Mistrzostwa Polski odbędą się w Gorzowie, gdzie spędziłam kawałek swojego życia treningowego i gdzie zaczęłam trenować. Moi najbliżsi będą blisko i mam nadzieję, że pojawią się na stadionie i będą mnie wspierać. Na tym stadionie fajnie się biega, tartan jest szybki i liczę, że to odda na Mistrzostwach Polski, dzięki czemu będzie można osiągać super rezultatyprzyznaje mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej Natalia Kaczmarek.

99. PZLA Mistrzostwa Polski odbędą się na Stadionie im. Lubuskich Olimpijczyków pomiędzy 27 i 29 lipca 2023. Mistrzostwa w Gorzowie Wielkopolskim będą ostatnią imprezą, na której lekkoatleci mogą uzyskiwać minima na sierpniowe mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Polski Związek Lekkiej Atletyki wspiera, jako generalny sponsor, Polski Koncern Naftowy ORLEN.

Źródło: PZLA

fot. w nagłówku Tomasz Kasjaniuk