Arjen Robben złamał 3 godziny w maratonie

Arjen Robben w swoim drugim starcie na królewskim dystansie uporał się z barierą 3 godzin. Legendarny piłkarz Bayernu Monachium i reprezentacji Holandii ukończył dzisiejszy NN Marathon Rotterdam z czasem 2:58:33.

Robben trójkołamaczem

Niedzielny bieg w Rotterdamie Robben rozpoczął mocno. Pierwsze 5 km pokonał w 20:39 (średnie tempo 4:08 min/km). Druga „piątka” w wykonaniu 39-latka była nieco wolniejsza, tempo spadło do 4:11 min/km, a zegar na 10 kilometrze pokazał 41:29.

Półmetek osiągnął w 1:27:52 i wtedy wyraźnie zwolnił, bo kolejne trzy „piątki” pokonywał w tempie 4:15 min/km. Ostatnie 10 kilometrów były pomocnik drużyny Oranje musiał okupić dużym wysiłkiem, bo średnie tempo oscylowało w granicach 4:20-4:22 min/km.

Ostatecznie Arjen Robben finiszował z wynikiem 2:58:33 i po raz pierwszy w życiu złamał 3 godziny w maratonie.

Dla takiego sprintera jak ja, taki dystans to bardzo dużo. Ale lubię sport i wyzwania. Niektórzy myślą, że jestem szalony – przyznał Arjen Robben po biegu w rozmowie z portalem Ad.nl.

Były pomocnik drużyny Oranje najwyraźniej upodobał sobie maraton w Rotterdamie, bo przed rokiem wybrał ten bieg na miejsce swojego debiutu. Dotarł wtedy do mety z czasem 3:13:40.

– Naprawdę nie było fajnie! Ukończyłem bieg, ale to wszystko. Byłem wykończony fizycznie, to była prawdziwa walka. Publiczność bardzo pomogła. Dałem radę tylko dzięki jej dopingowi – mówił wtedy Robben w rozmowie z holenderską stacją „Rijnmond”.

Szybki również na „piętnastkę”

Zwyżkę biegowej formy były piłkarz Bayernu Monachium zasygnalizował już w listopadzie ubiegłego roku, gdy ukończył zawody Zevenheuvelen (7 Hills Run) w Nijmegen na dystansie 15 km z czasem 55:01.

Oznacza to, że biegł w średnim tempie 3:40 min/km. Listopadowy bieg ukończyło ponad 14 tysięcy zawodników, Robben został sklasyfikowany na 340. miejscu.

Piłkarska legenda

Arjen Robben to żywa legenda Bayernu Monachium, z którym wywalczył osiem tytułów mistrza Niemiec. W sezonie 2012/2013 z bawarskim klubem wygrał Ligę Mistrzów. To właśnie Robben strzelił zwycięskiego gola w finale na Wembley z Borussią Dortmund. Grając w reprezentacji Holandii zdobył dwa medale mistrzostw świata – srebrny w RPA (2010) i brązowy w Brazylii (2014).

Holender występował także w barwach PSV Eindhoven, Chelsea i Realu Madryt. Karierę rozpoczął i zakończył w FC Groningen.