Jubileuszowy 10. PKO Białystok Półmaraton coraz bliżej. Biegowa uczta w stolicy Podlasia

Aż siedem różnych biegów na dystansach od 100 m do 21,0975 km czeka na uczestników jubileuszowej 10. edycji PKO Białystok Półmaratonu, która odbędzie się 14 maja. W stolicy Podlasia szykują sportowe święto z szeregiem atrakcji dla całych rodzin i zapraszają na biegową ucztę złożoną z trzech dań. Na szczególną uwagę zasługuje koszulka, która jest niemal dziełem sztuki. 

Majową imprezę w Białymstoku wyróżniają m.in. unikalne medale z wizerunkiem jednej z rzeźb z Ogrodów Branickich, charakterystyczne piękne koszulki z kwiatowymi motywami, malownicze trasy biegów z licznymi zielonymi terenami, a do tego niezapomniana, pełna radości i pozytywnej energii, przyjacielska atmosfera.

PKO Białystok Półmaraton zdążył już zyskać grono wiernych fanów i wyrobić sobie doskonałą markę. Jej siła została zresztą potwierdzona, kiedy bieg otrzymał prestiżowe wyróżnienie „Podlaska Marka” w plebiscycie Marszałka Województwa Podlaskiego. Nic w tym dziwnego, wszak wszystkie biegi Fundacji Białystok Biega to prawdziwa wizytówka stolicy Podlasia.

A co specjalnego szykują organizatorzy przy okazji jubileuszowej 10. edycji PKO Białystok Półmaratonu?

Przystawka: Bieg Śniadaniowy

Ponieważ jednym z wyróżników weekendu z PKO Białystok Półmaratonem jest rodzinna atmosfera, w programie nie może brakować atrakcji skierowanych do wszystkich osób, także tych najmłodszych. Chociaż główne punkty imprezy zaplanowane są na 13-14 maja, to zabawa rusza już w piątek 12 maja, kiedy wystartują targi Expo. Uczestnicy znajdą na nich m.in. stanowiska różnych firm i partnerów biegu, którzy przygotują rozmaite atrakcje, a także ofertę sprzętu sportowego, odżywek, suplementów diety oraz gadżetów i akcesoriów dla biegaczy.

W sobotę tradycyjnie wszyscy chętni mogą rano wziąć udział w Biegu Śniadaniowym. Jak zapowiadają organizatorzy, to aktywność głównie o charakterze integracyjnym.

– Nasz plan na sobotni poranek to wspólnie z innymi biegaczami pokonać spokojnym tempem 4 km, aby rozruszać się i nawiązać ciekawe znajomości. Rejestracja do udziału w w tym wydarzeniu nie jest wymagana. Bieg jest bezpłatny, każdy jest na nim mile widziany – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji „Białystok Biega”. – W Biegu Śniadaniowym nie ma rywalizacji, nikt z nikim się nie ściga. Wszyscy razem ukończymy bieg w ogrodach Pałacu Branickich, gdzie czekać na nas będzie drobny, śniadaniowy poczęstunek – dodaje.

Białystok Półmaraton

Następny punkt w planie imprezy to PKO Bieg Juniora, czyli biegi dla dzieci i młodzieży. W sobotę ponad tysiąc dzieci będzie miało okazję rywalizować na dystansach 100 m, 600 m lub 1 km. Po swoje (być może pierwsze w życiu) medale mogą pobiec już nawet 2-latkowie.

Warto zwrócić uwagę, że przy okazji PKO Biegu Juniora startuje kolejna już edycja organizowanego przez Fundację Białystok Biega programu „Super Biegacz”. Polega na tym, że dzieci startując w poszczególnych imprezach zbierają nalepki. Gdy uzbierają cztery, na koniec sezonu biegowego otrzymują medal i tytuł Super Biegacza.

Pierwsze danie: PKO Nocny Bieg na 5

Kiedy 13 maja w sobotni wieczór w Białymstoku zacznie zapadać zmrok, będzie to znak, że nadchodzi czas na pierwsze z głównych dań całego weekendu. Punktualnie o 21:00 na trasę wyruszą bowiem zawodniczki i zawodnicy startujący w PKO Nocnym Biegu na 5.

Szybka trasa, atest PZLA i świetna pora na ściganie sprawiają, że jest to doskonały bieg do tego, by walczyć o nowe rekordy życiowe. Poprzednie edycje pokazały, że można pobiec naprawdę szybko. Efekty świetlne na mecie na pewno pozostaną na długo w pamięci uczestników.

– 5 km to dystans nie tylko dla ścigaczy, ale także tych, którzy lubią pobiegać rekreacyjnie lub są dopiero na początku swojej biegowej drogi i chcą sprawdzić, jaka atmosfera panuje na takich dużych i świetnie zorganizowanych imprezach. Dlatego wcale nie ma obowiązku, by ścigać się czy walczyć o każdą sekundę. PKO Nocny Bieg na 5 może być po prostu okazją do tego, by cieszyć się bieganiem i czerpać radość z przebywania w pięknym mieście w towarzystwie tylu innych pozytywnie zakręconych ludzi – podkreśla Kuczyński.

Główne danie: 10. PKO Białystok Półmaraton

Zarówno ci, którzy planują wziąć udział w PKO Nocnym Biegu na 5, jak i ci zainteresowani jedynie najdłuższym dystansem, będą z niecierpliwością czekali na niedzielę 14 maja, kiedy wystartuje 10. PKO Białystok Półmaraton.

Będzie to niezwykle kolorowa impreza, m.in. ze względu na piękne, limitowane, oryginalne koszulki z motywami przyrodniczymi, symbolizującymi m.in. bogactwo terenów zielonych Białegostoku. Uczestnicy mogą zamówić je podczas rejestracji.

W pakietach osób startujących w PKO Nocnym Biegu na 5, 10. PKO Białystok Półmaratonie oraz Wirtualnym PKO Białystok Półmaratonie znajdą się również kolorowe skarpetki zaprojektowane specjalnie na to wydarzenie.

Oczywiście kolorytu biegowi głównemu nadaje również piękna trasa z atestem PZLA, ze startem zlokalizowanym w okolicach Pałacu Branickich. To zabytek mający swoje korzenie w XVI w. nazywany „Polskim Wersalem” czy też „Wersalem Północy”. Blisko 1/3 prowadzi przez zielone tereny, co pozwoli wszystkim biegaczom oddychać pełną piersią. Na pewno nie będzie ciasno, bo aż 70% trasy prowadzi po drogach dwupasmowych.

O tym, że w stolicy Podlasia można biegać szybko najlepiej świadczą rekordy imprezy – 1:03:41 (mężczyźni) i 1:13:03 (kobiety).

– Przez ostatnie dwa lata biegaliśmy półmaraton w Białymstoku po dwóch pętlach, ale było to rozwiązanie „covidowe”. Czas wrócić do modelu, który zdecydowanie bardziej odpowiada biegaczom, czyli jednej dużej pętli. Już niedługo zdradzimy, którędy poprowadzimy jubileuszową edycję naszego biegu – zapowiada szef Fundacji „Białystok Biega”.

Trasa będzie nie tylko atrakcyjna widokowo, ale również pozwalająca na szybkie bieganie, dzięki czemu ci, którzy przyjeżdżają do Białegostoku po nowe życiówki będą mieli okazję się wykazać.

Biegacze, którzy nie mogą w dniach 13-14 maja być w Białymstoku, i tak mogą stać się uczestnikami tej imprezy w ramach Wirtualnego PKO Białystok Półmaratonu. Na nich również czekają jubileuszowe atrakcje – m.in. wspomniane skarpetki w pakiecie startowym, czy medale po zakończeniu biegu. Biegacze biorący udział w Wirtualnym PKO Białystok Półmaratonie będą mogli zarejestrować swój bieg aż do 21 maja.

Zarezerwuj… miejsce

– Jeżeli jeszcze nie masz planów na 13-14 maja lub masz, ale nie ma Cię na liście startowej PKO Nocnego Biegu na 5 lub 10. PKO Białystok Półmaratonu, jak najszybciej zapisz się na wybrany dystans. Wejdź na stronę bialystokpolmaraton.pl, zarejestruj się do udziału w biegu i… czekaj na kolejne niespodzianki. Przy okazji takiego jubileuszu, dodatkowych atrakcji na pewno nie zabraknie – zapewnia Grzegorz Kuczyński.

Zapisy na 10. PKO Białystok Półmaraton trwają na stronie bialystokpolmaraton.pl/rejestracja. Na niemal 40 dni przed zawodami na liście startowej jest już ponad 1,5 tysiąca osób. Pakiet standardowy kosztuje 139 złotych, pakiet z koszulką dostępny jest w cenie 189 złotych.

Źródło: Fundacja „Białystok Biega”, red