Jubileuszowy 40. Maraton Wiedeński z rekordem trasy. Mach najszybszą Europejką

Samwel Mailu i Magdalyne Masai z Kenii wygrali jubileuszowy 40. Maraton Wiedeński. Zwycięzca pobił dziewięcioletni rekord trasy. W stolicy Austrii dzielnie walczyła Angelika Mach, która zajęła siódme miejsce, najwyższe z Europejek.

Mailu z rekordem

Pomimo temperatury oscylującej w granicach 20 stopni Celsjusza podczas drugiej połowy wyścigu, Samwel Mailu był o 33 sekundy szybszy niż poprzedni rekordzista trasy Getu Feleke z Etiopii, który przed 9 laty zanotował na trasie w Wiedniu czas 2:05:41.

Kiedy 30-letni Kenijczyk przekroczył linię mety w Burgtheater w Wiedniu z czasem 2:05:08, honorową wstęgę trzymał m.in. prezydent Austrii Alexander Van der Bellen.

Mailu to biegacz, o którym głośno zrobiło się w ubiegłym roku, gdy zaczął maraton we Frankfurcie jako pacemaker, ale do mety dotarł jako drugi z wynikiem 2:07:19. Dzisiaj w Wiedniu, w swoim drugim starcie na dystansie maratonu znacznie wyśrubował swój rekord życiowy.

Drugie i trzecie miejsce również należało do Kenijczyków. Bethwell Yegon finiszował z czasem 2:06:57, a Titus Kimutai uzyskał wynik 2:07:46.

Najszybszym europejskim biegaczem w stawce był Norweg Sondre Moen, który z rezultatem 2:10:23 zajął ósme miejsce.

Zwyciężczyni chce być szybsza

Rywalizacja kobiet również toczyła się pod dyktando Kenijek. Najlepsza okazała się Magdalyne Masai, która finiszowała z czasem 2:24:12.

– To był dla mnie doskonały bieg. Biegłam dobrze i miałam jeszcze trochę energii na ostatnie kilometry. Przygotowywałam się do Maratonu Wiedeńskiego od stycznia. Jestem bardzo szczęśliwa z wygranej, ale chciałabym biegać trochę szybciej niż 2:24 – powiedziała Magdalyne Masai, która jest młodszą siostrą Linet Masai, mistrzyni świata na dystansie 10 000 m z 2009 roku oraz Mosesa Masai, brązowego medalisty tych mistrzostw na dystansie 10 000 m.

Druga w Wiedniu z czasem 2:24:25 była Agnes Keino, zwyciężczyni ubiegłorocznego maratonu w Monachium. Trzecie miejsce zajęła Gadise Mulu z Etiopii z czasem 2:24:50.

Pierwszą Europejką na mecie była Angelika Mach, która z wynikiem 2:30:05 została sklasyfikowana na siódmej pozycji. Podopieczna trenera Jacka Kostrzeby na półmetku miała czas 1:13:55, ale w drugiej części dystansu trochę opadła z sił. Polka wyprzedziła reprezentantkę gospodarzy Julię Mayer, która z rezultatem 2:30:42 o sekundę poprawiła rekord Austrii.

W tym roku na 40. edycję  Maratonu Wiedeńskiego zapisało się 39 871 zawodników startujących w biegach na kilku dystansach. Ponad 9 tysięcy uczestników stanowili maratończycy.

Źródło: Vienna Marathon City, red