Julia Koralewska i Mateusz Gos ze złotem PZLA Mistrzostw Polski w biegu na 10 000 m

Julia Koralewska (AZS-AWFiS Gdańsk) oraz Mateusz Gos (RLTL Optima Radom) zdobyli złote medale rozegranych w sobotę w Olkuszu mistrzostw Polski w biegu na 10 000 metrów. Podczas zawodów padło wiele minimum na młodzieżowe (U23) mistrzostwa Europy w Finlandii.

Koralewska lepsza od Lisowskiej

W biegu kobiet od startu bardzo długo prowadziła Aleksandra Lisowska. Zawodniczka AZS-u Olsztyn przed tygodniem uzyskała minimum olimpijskie w maratonie, a w Olkuszu mogła być stawiana w roli faworytki. Ostatecznie mistrzynię Europy na królewskim dystansie wyprzedziła przed metą 21-letnia Julia Koralewska.  Zawodniczka z Trójmiasta finiszowała z czasem 33:48.95, czyli rekordem życiowym. Była najlepsza w obu rozgrywanych w Olkuszu kategoriach – seniorów oraz U23. W tej drugiej wypełniła minimum PZLA na lipcowe mistrzostwa Europy w Espoo.

Druga na mecie była wspominana Lisowska – 33:50.85. Brązowy medal zdobyła debiutująca na tak długim dystansie Olimpia Breza – czas 34:32.45 jest lepszy od wskaźnika PZLA na mistrzostwa Europy U23.

Szybciej od minimum na młodzieżowy czempionat kontynentu pobiegły w Olkuszu także piąta na mecie Agnieszka Chorzępa (34:55.00), siódma Małgorzata Karpiuk (34:57.77) oraz ósma Beata Niemyjska (35:15.54). Ostatecznie w Finlandii będą mogły pobiec trzy Polki.

Złoty Gos

Tempo głównej serii rywalizacji mężczyzn nadawali początkowo Mateusz Kaczor oraz doświadczony Tomasz Grycko. Na cztery okrążenia przed metą na prowadzenie wysunął się Mateusz Gos z Optimy Radom i to on wygrał uzyskując czas 29:17.90 (rekord życiowy), lepszy od wskaźnika PZLA na mistrzostwa Europy do lat 23.

Długo prowadzący Mateusz Kaczor ostatecznie finiszował drugi z wynikiem 29:38.38. Brązowy medal zdobył Sebastian Nowicki (30:00.12). Biegnący długo na czele Grycko ostatecznie na metę przybiegł czwarty. Na starcie nie pojawił się ostatecznie jeden z faworytów Konrad Pogorzelski.