3,3 tysiąca pakietów w 44 minuty. Takie rzeczy tylko w Grodzisku Wielkopolskim!

Dzisiaj punktualnie o godzinie 18:00 ruszyły zapisy na XIII Półmaraton 'Słowaka” w Grodzisku Wielkopolskim, który odbędzie 9 czerwca. Po 44 minutach było po wszystkim, a komplet 3,3 tysiąća pakietów znalazł swoich właścicieli. Oznacza to, że mimo zwiększenia puli pakietów o 500 miejsc rejestracja potrwała o ponad godzinę i 15 minut krócej niż w ubiegłym roku. Frekwencyjny sukces pokazuje, że popularności imprezy nie zaszkodziło wykreślenie jej z listy biegów należących do Korony Polskich Półmaratonów. 

W stosunku do ubiegłych lat organizatorzy wprowadzili jedną, istotną zmianę w zapisach na czerwcową imprezę. Wydłużyli czas na zapłatę opłaty wpisowej do 7 dni i dzisiaj zamknęli listę startową po osiągnięciu limitu 3,3 tysiąca uczestników.

– Sporo trudności sprawiało nam weryfikowanie płatności w ciągu jednego dnia, miejsca szybko się rozchodziły i potem trzeba było dochodzenia, kto zdążył z przelewem, a komu należy odddać pieniądze. Aby usprawnić zapisy postanowiliśmy najpierw skompletować wszystkie zgłoszenia do określenego limitu, a potem dać biegaczom tydzień na wniesienie opłaty – mówił nam przed rozpoczęciem zapisów Marek Małecki, szef grodziskiego biegu.  – Docelowo chcemy, aby do mety naszego biegu w 2020 roku dobiegło 4 tysiące biegaczy. W tym roku przygotowaliśmy kilka zmian organizacyjnych służących zwiększeniu frekwencji, zobaczymy jak się sprawdzą – wyjaśniał.

Nieopłacenie zgłoszenia w terminie 7 dni spowoduje, że miejsce wróci do puli pakietów pozostających w gestii organizatora. Podobnie stanie się z pakietami należącymi do biegaczy, którzy zrezygnują z udziału w biegu do 17 maja do godziny 12:00. Zwrot opłaty startowej otrzymają po 25 maja.

Przepisywanie numerów nie będzie możliwe, co powinno znacznie utrudnić obrót nimi po zawyżonych cenach na giełdach i forach internetowych. Pakiety, które wrócą do organizatora zostaną ponownie rozlosowane pod koniec maja.

Start z Poznańskiej, meta w Rynku

Aby pomieścić dodatkowe 500 osób organizatorzy zdecydowali się przenieść start z Rynku w inne miejsce – na przylegającą do niego ulicę Poznańską. Meta pozostanie bez zmian, podobnie jak w ubiegłych latach zawodnicy finiszować będą na grodziskim Rynku.

– Dzięki temu, że w tym miejscu będzie zlokalizowana już tylko strefa mety uzyskujemy dodatkową przestrzeń do postawienia namiotów i dwóch punktów, w którym wydawany będzie catering, aby nie tworzyły się kolejki – wyjaśnia Marek Małecki. – Start z ulicy Poznańskiej będzie miał tak samo uroczystą oprawę, jak wtedy, gdy biegacze ruszali z Rynku. Będzie przemarsz z Orkiestrą, będziemy odpalać confetti, dołożymy wszelkich starań, aby wyglądało to pięknie – dodaje.

Na kilka dni przed startem zapisów organizatorzy ogłosili, że na uczestników tegorocznej edycji półmaratonu w Grodzisku Wielkopolskim czeka…korona. A precyzyjniej rzecz ujmując medal w kształcie korony. Takie posunięcie wygląda jak prztyczek w nos organizatorów Korony Polskich Półmaratonów, którzy podjęli decyzję o wykluczeniu grodziskiego biegu z grupy imprez zaliczanych do tego cyklu.

– W tym roku na mecie czekać będzie medal niezwykły, unikatowy nawiązujący do historii Grodziska Wielkopolskiego. W herbie naszego miasta na tronie zasiada Król Polski Przemysł II, za czasów którego Grodzisk Wielkopolski otrzymał prawa miejskie. Mamy nadzieję, że ten medal będzie dodatkowym impulsem do wzięcia udziału w naszym półmaratonie. Takiego medalu nie było jeszcze na żadnym biegu – podkreślali organizatorzy.

red

fot. FotoMaraton.pl