Mocny start zapisów na 31. Bieg Konstytucji 3 Maja. Zupełnie nowa trasa

Zapisy na 31. Bieg Konstytucji 3 Maja ruszyły wczoraj, a na liście startowej jest już ponad tysiąc zawodników. Organizatorzy kuszą biegaczy nową, szybką 5-kilometrową trasą wytyczoną w samym centrum stolicy ze startem i metą na Nowym Świecie

Do Ronda Waszyngtona i z powrotem

3 maja biegacze będą pokonywać ulice w ścisłym centrum Warszawy osią Alej Jerozolimskich i dwukrotnie przekroczą Wisłę. Start i meta zawodów będą zlokalizowane na ul. Nowy Świat przy skrzyżowaniu z ulicą Foksal.

Po drodze uczestnicy będą mijać kolejno rondo de Gaulle’a ze słynną palmą, Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego, Most Poniatowskiego  i Rondo Waszyngtona. Wracać będą tą samą trasą. Po prawej stronie będą oglądać Stadion Narodowy, plażę na Saskiej Kępie, z widokiem na panoramę całej lewobrzeżnej Warszawy.

– Przebieg tegorocznej imprezy jest wyjątkowo atrakcyjny. Przyzwyczailiśmy się przez lata do startu i mety na Powiślu, ale prace remontowe ulic tym razem zmusiły nas do znalezienia innego rozwiązania. Myślę, że nowa, wypracowana z miastem trasa, jest czymś świeżym, zapewniającym spektakularne widoki i niezapomniane wrażenia – mówi Marek Tronina, dyrektor Fundacji „Maraton Warszawski”, która organizuje bieg wspólnie ze Stołecznym Centrum Sportu Aktywna Warszawa.

Organizatorzy podkreślają, że trasa jest bardzo widowiskowa i szybka, podbiegi mało wymagające, a zakręty praktycznie wyeliminowane. Przebieg trasy posiada także atest PZLA. Zawody wystartują 3 maja punktualnie o godzinie o 10:00.

Warto też wspomnieć o symbolicznym związku wybranej okolicy ze Świętem Konstytucji 3 Maja. Biegacze pomkną bowiem mostem Księcia Józefa Poniatowskiego, który był bohaterem czasów Sejmu Czteroletniego, bratankiem króla Stanisława Augusta, wielkim orędownikiem uchwalenia nowej ustawy ustrojowej dla Rzeczpospolitej i członkiem Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej.

Zapisy na 31. Bieg Konstytucji 3 Maja trwają na stronie rejestracja.maratonwarszawski.com

Pakiet startowy bez koszulki do 23 kwietnia kosztuje 65 złotych. Po tym terminie opłata wzrośnie o 10 złotych. W zawodach wystartuje maksymalnie 4 tysiące biegaczy.

Fenomen Warszawskiej Triady Biegowej

Imprezy w ramach Warszawskiej Triady Biegowej co roku przyciągają prawdziwe tłumy biegaczy, a dla wielu z nich są obowiązkowym punktem w kalendarzu. Biegowe endorfiny, poczucie wspólnej pasji, wspaniała atmosfera i adrenalina towarzysząca oficjalnemu startowi mogą zapaść w pamięć na długo. Dodatkowym motywatorem jest fakt, że bieg poświęcony jest jednemu z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju: uchwaleniu Konstytucji 3 Maja.

– Bieg Konstytucji 3 Maja inauguruje kolejną, 31. edycję Warszawskiej Triady Biegowej. Jest to impreza z olbrzymią tradycją, starsza od wielu zawodników biorących dziś w niej udział. Jednocześnie cały czas się zmienia. W tym roku zawody przebiegną całkiem nową trasą, ze startem i metą na Nowym Świecie, który od wiosny weekendowo zmieniamy w pieszy deptak. Mam nadzieję, że 3 maja pojawi się tam co najmniej tylu kibiców, co uczestników biegu – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Wydarzenie jest jedną z pięciu największych imprez biegowych stolicy, w których co roku biorą udział tysiące zawodników z całej Polski. W ten sposób nie tylko świętują oni ważne wydarzenie historyczne, ale również na dobre rozpoczynają sezon biegowy. Bieg wchodzi w skład Warszawskiej Triady Biegowej, na którą składają się również Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości.

I Ty możesz zostać Mistrzem Warszawy

Bieg Konstytucji 3 Maja należy również do reprezentatywnego cyklu imprez, które tworzą Ligę Mistrzów Warszawy. To formuła rywalizacji wprowadzona w 2022 roku przez Fundację „Maraton Warszawski”. Warto dodać, że akcja nie wymaga dodatkowych rejestracji lub zgłoszeń, ranking aktualizuje się automatycznie na podstawie udziału biegaczy w wydarzeniach.

Punkty do klasyfikacji Ligi Mistrzów Warszawy można zdobywać, po prostu biorąc udział w warszawskich wydarzeniach sportowych. Pierwszym biegiem, podczas którego wyniki zaliczały się do rankingu, był 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski. Okazję do pojawienia się w wynikach Ligi dadzą także wszystkie biegi Warszawskiej Triady Biegowej, oraz jubileuszowy 45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski.

Już po raz drugi Fundacja „Maraton Warszawski” współorganizuje Bieg Konstytucji z Aktywną Warszawą. W pierwszym roku naszej współpracy nauczyliśmy się bardzo wiele. Jestem pewien, że dzięki temu każdy, kto weźmie udział w 31. Biegu Konstytucji, odczuje pozytywną zmianę. Cieszę się, że Triada odżywa po pandemii i wspólnie z „Aktywną” działamy w imię popularyzacji biegania w stolicy  – dodaje Marek Tronina.

Oprócz rywalizacji biegaczy, organizatorzy do udziału w imprezie zapraszają także fanów nordic walking – ich start odbędzie się kilka minut po starcie grupy biegowej. Na wszystkich na mecie czekać będą pamiątkowe medale, a do nabycia podczas rejestracji na wydarzenie będą także pamiątkowe koszulki techniczne.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”