Pomysł na Dzień Ziemi w Warszawie? Bieg w klimacie less waste

Już w sobotę, 22 kwietnia, w Dzień Ziemi, w Warszawie odbędzie się bezpłatny bieg w klimacie less waste. Inicjatywa powstała w wyniku współpracy Foodsi oraz marki adidas. Biegacze będą mogli uratować paczkę-niespodziankę wypełnioną pysznościami. Za każdego uczestnika, który ukończy bieg, Foodsi przekaże cegiełkę na Federację Banków Żywności.

Piątka dla Ziemi

Organizatorzy wraz z uczestnikami biegu marnowaniu żywności mówią stanowcze „nie!”.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 22 kwietnia o godzinie w 13:00 w sklepie adidas Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 104/122. Stamtąd uczestnicy wyruszą na 5-kilometrową trasę, która będzie prowadziła ulicami centrum stolicy. O dobrą atmosferę w trakcie biegu zadbają trenerzy adidas Runners, którzy doprowadzą uczestników do mety zlokalizowanej w tym samym miejscu co start.

Na każdego, kto ukończy bieg będą czekały paczki wypełnione uratowanymi produktami od partnerów Foodsi, a także prezent od adidas. Za każdego uczestnika, który ukończy bieg, Foodsi wpłaci cegiełkę na konto Federacji Banków Żywności. Dzięki temu organizatorzy wraz z biegaczami pomogą zapewnić żywność dla najbardziej potrzebujących.

Na bieg można zapisać się poprzez aplikację adidas. Wystarczy pobrać ją na telefon, zarejestrować się i przejść do zakładki “On the radar”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wieża Eiffla i marnowanie żywności

Rocznie w Polsce ląduje w koszu ponad 5 mln ton jedzenia, z czego 60 proc. przypada na konsumentów. W każdej sekundzie wyrzucanych jest aż 153 kg produktów, w tym 92 kg to żywność pochodząca z gospodarstw domowych.

W zobrazowaniu, jak dużo jedzenia trafia na wysypiska pomóc może… słynna wieża Eiffla w Paryżu. Ta potężna, masywna konstrukcja składa się z 18 038 części metalowych i około 2,5 mln nitów. Jej całkowita masa, razem z betonowymi filarami, wynosi około 10 000 ton. Oznacza to, że 5 mln ton odpowiada masie prawie 500 wież Eiffla! 

Źródło: adidas, red

fot. w nagłówku Depositphotos.com