Biegowy powrót #wGdyni. Oto trasy Nocnego Biegu Świętojańskiego i Biegu Niepodległości

Jedne z najbardziej popularnych biegów w Trójmieście wracają w tym roku w pełen krasie. Organizatorzy przedstawili już trasy Nocnego Biegu Świętojańskiego i Biegu Niepodległości – będzie bulwar, będzie słynny podbieg ulicą Kielecką – będzie się działo! Tańsza rejestracja do 12 czerwca.

Ostatni Nocny Bieg Świętojański odbywał się w 2019 roku. Przed przerwą spowodowaną pandemią cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i był jednym ze startów cyklu grand prix, w którym startowało ponad 25 tysięcy zawodników z całego świata.

Wtedy też bariera 30 minut była regularnie łamana przez najszybszych biegaczy, a rekordowy start odbył się w 2014 roku, kiedy reprezentujący Kenię Daniel Muteti minął linię mety po 29 minutach i 1 sekundzie. Ostatnim zwycięzcą był zaś Mykola Lukhymchuk, który pokonał trasę ze słynnym podbiegiem w 29 minut i 54 sekundy. Po kilku latach przerwy biegacze wystartują nocą z 23 na 24 czerwca.

Bieg Niepodległości powrócił na biegową mapę w poprzednim sezonie i rozgrywany jest tradycyjnie w dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. W 2022 roku w 104. rocznicę odzyskania niepodległości wygrał go Przemysław Dąbrowski (31 minut 17 sekund).

Biegi i marsze towarzyszące

W ramach startów odbędą się biegi dziecięce, młodzieżowe.

– Jest to nowością w czerwcowym wydarzeniu, które w poprzednich latach zarezerwowane było wyłącznie dla osób dorosłych – informuje Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem imprez.

Najmłodsi wystartują w kategoriach Juniora, Starszaka, Młodzika i Malucha, a długości ich tras dostosowane będą do wieku i wynosić będą odpowiednio 1,5 km, 1 km, 500 i 100 m.

– Tradycyjnie zmaganiom biegaczy towarzyszyć będą Nordic Walkerzy, którzy również zmierzą się z dystansem 10 km – dodaje.

Do kiedy zapisy?

Trwa rejestracja na obydwa wydarzenia, do których można zapisać się w pakiecie i skorzystać z promocyjnej oferty cenowej. Zapisu należy dokonywać online przez Profil Zawodnika.

W przypadku Nocnego Biegu Świętojańskiego zapisy będą czynne do 12 czerwca do godziny 23:59, natomiast do Biegu Niepodległości rejestracja online trwać będzie do 30 października. Po tych terminach, żeby wziąć udział w imprezach trzeba będzie udać się do biura zawodów i dokonać zapisu na miejscu, co wiązać się będzie z podwyższona opłatą.

Cena startów w pakiecie jest najbardziej korzystna i wynosi 65 zł na start. Opłacając je pojedynczo wynoszą odpowiednio 80 zł w przypadku rejestracji internetowej lub 130 zł podczas zapisu w biurze zawodów.

Biegi młodzieżowe, w skład których wchodzą: Bieg Malucha, Starszaka, Młodzika i Juniora, opłata startowa to 20 zł w formule online oraz 50 zł w biurze zawodów.

Którędy pobiegniemy?

Wspólnym mianownikiem obydwu tras jest najbardziej znana ulica miasta – Świętojańska.

Obydwa starty prowadzą drogami doskonale znanymi zawodnikom, którzy w ubiegłych latach startowali w Gdyni. W czerwcową noc biegacze będą mogli zmierzyć się ze sławnym podbiegiem ulicą Kielecką prowadzącym na Witomino.

W listopadzie natomiast uczestnicy poczują klimat bulwaru nadmorskiego, skąd przy dobrej pogodzie będzie można dostrzec charakterystyczną sylwetkę Sea Towers, Akwarium Gdyńskiego czy kontury Półwyspu Helskiego.

Biegowe święto, premia górska i liczne nagrody

Wszyscy, którzy ukończą Nocny Bieg Świętojański lub Bieg Niepodległości po przekroczeniu linii mety otrzymają pamiątkowe medale. Najlepsi w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn otrzymają gratyfikacje finansowe w wysokości 1500 zł za I miejsce, 1000 zł za zajęcie drugiej pozycji oraz 500 zł za uplasowanie się na trzeciej lokacie. W kategoriach wiekowych pierwsze trójki otrzymają natomiast pamiątkowe puchary.

W przypadku Nocnego Biegu Świętojańskiego przewidziana będzie nagroda specjalna w wysokości 1000 zł dla kobiety i mężczyzny, którzy w najkrótszym czasie pokonają liczącą 1,5 km premię górską. Przypomnijmy, że zlokalizowana będzie ona, podobnie jak w ubiegłych latach, na podbiegu pod Witomino.

Zapisz w kalendarzu!

– Nocny Bieg Świętojański odbędzie się w nocy z 23 na 24 czerwca;
– Bieg Niepodległości wystartuje 11 listopada;
– Najtańsza rejestracja trwa do 12 czerwca;
– Do obu imprez można rejestrować się poprzez Profil Zawodnika znajdujący się na stronie internetowej Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem biegów: gdyniasport.pl.

Źródło: Gdyńskie Centrum Sportu