Great Manchester Run. Adam Nowicki szybszy od Mo Faraha

Adam Nowicki udanie wystartował w Great Manchester Run na dystansie 10 km. Polak z wynikiem 29:01 zajął wysokie szóste miejsce i wyprzedził m.in. słynnego Brytyjczyka Mo Faraha, który powoli kończy zawodową karierę. Zawody wygrali Hellen Obiri z Kenii oraz reprezentujący Włochy Eyob Faniel.

Bieg mężczyzn od początku toczył się pod dyktando Eyoba Faniela, który na 5 km zameldował się z wynikiem 13:54. W tym momencie Włoch urodzony w Erytrei wyprzedzał resztę stawki o 14 sekund. W drugiej części dystansu lider nie biegł już tak szybko, ale i tak nie dał się dogonić rywalom.

Ostatecznie Faniel wygrał z czasem 28:27, a drugi na mecie Brytyjczyk Marc Scott zanotował wynik 28:31. Trzecie miejsce zajął Australijczyk z Melbourne Stewart McSweyn (28:35).

Odważny Nowicki

Znakomicie w Manchesterze spisał się Adam Nowicki, który z czasem 29:01 zajął szóstą lokatę. To jego drugi najlepszy wynik na 10 km w karierze. Rekord życiowy na tym dystansie ustanowił w ubiegłym roku w Maladze, gdzie pobiegł 28:44.

– Na takie biegi jedzie się przede wszystkim po to, aby biegowo „zaszaleć”. Wiedziałem, że jestem dobrze przygotowany i stać mnie na szybkie bieganie. Nie kalkulowałem – biegałem w pierwszej grupie. 3 km – 8:20, 5 km – 14:09. Do około 8 km walczyłem w „ramię w ramię” z najlepszymi. Na końcówce zabrakło „kropki nad i”. Może i dobrze, jest informacja zwrotna nad czym pracować i co zmienić – napisał Adam Nowicki w mediach społecznościowych, który w Manchesterze o 10 sekund wyprzedził m.in. słynnego Mo Faraha.

Obiri znów wygrywa w Manchesterze

W biegu kobiet mocno ruszyła Kenijka Hellen Obiri, która miała ochotę powtórzyć sukces sprzed roku, gdy tryumfowała w Manchesterze z rekordem życiowym 30:15. Dzisiaj wicemistrzyni olimpijska z Tokio w biegu a 5000 m również nie miała sobie równych, ale tempo biegu było sporo wolniejsze.

Do zwycięstwa Obiri wystarczył wynik 31:14, a druga na mecie jej rodaczka Peres Jepchirchir zanotowała czas 31:59. Trzecie miejsce wywalczyła reprezentantka gospodarzy Calli Thackery (32:51). W biegu wystartowała również Monika Jackiewicz, która z wynikiem 35:11 uplasowała się na czternastej pozycji.

Great Manchester Run zgromadził łącznie około 25 tysięcy biegaczy, którzy rywalizowali na dystansie 10 kilometrów i w półmaratonie. Wydarzenie odbywa się od 20 lat.