Szybki 3. Półmaraton Szpot Swarzędz. Rekordy trasy Moniki Kaczmarek i Krzysztofa Hadasa

W niedzielę, 9 września odbyła się trzecia edycja Półmaratonu Szpot Swarzędz. Zawody ukończyło 961 biegaczy, z których na mecie najszybciej zameldowali się Krzysztof Hadas – 1:08:50 oraz Monika Kaczmarek – 1:17:26. Zwycięzcy biegu ustanowili także nowe rekordy trasy swarzędzkiego półmaratonu, poprawiając dotychczasowe wyniki odpowiednio o 27 i 54 sekundy.

W niedzielę o godz. 10:00 wystrzałem z armaty Swarzędzkiego Bractwa Kurkowa rozpoczął się 3. Półmaraton Szpot Swarzędz, na trasę którego wyruszyło 978 biegaczy i biegaczek. Od samego początku biegu na czele stawki znajdowali się Krzysztof Hadas z Klubu Ludzi Aktywnych Sportowo Szpot Swarzędz oraz Monika Kaczmarek z Łodzi, brązowa medalistka Mistrzostw Polski w maratonie z 2016 roku. Mimo wysokiej temperatury i palącego słońca dyktowali mocne tempo i szybko okazało się, że zagrożone są rekordy trasy swarzędzkiej „połówki” zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet.

Sytuacja nie zmieniła się do końca biegu, a zwycięzcy finiszowali z bezpieczną przewagą nad rywalami. Na mecie zlokalizowanej na Stadionie Miejskim jako pierwszy zameldował się Krzysztof Hadas, uzyskując wynik 1:08:50 i poprawiając dotychczasowy rekord trasy o 27 sekund. Na drugim miejscu linię mety minął znany poznański maratończyk, Marcin Fehlau z rezultatem 1:12:33, a na miejscu trzecim licznie zgromadzeni na trybunach widzowie oklaskiwali Marcina Zagórnego z Krosna Odrzańskiego, który ukończył bieg z rezultatem 1:13:45.

3. Półmaraton Szpot Swarzędz

Wśród kobiet jako pierwsza linię mety minęła niezagrożona Monika Kaczmarek. Rezultat 1:17:26 jest od niedzieli także nowym rekordem trasy wśród pań, poprawionym aż o 54 sekundy. Sukces tradycyjnie oznajmił tzw. „Dzwon Rekordzisty”, którym biją także wszyscy biegacze, którzy na trasie Półmaratonu Szpot Swarzędz ustanowili nowe rekordy życiowe.

Na początku pogoda była świetna, jednak na późniejszym etapie biegu słońce wyszło zza chmur i trochę się zaczęliśmy gotować. Na szczęście trasa była super przygotowana, sporo kurtyn wodnych i co 5 km punkty odżywcze pomogły utrzymać dobre tempo. Od samego początku wysunęłam się na prowadzenie i tak już zostało do końca. Nie był to trudny bieg jeśli chodzi o aspekt taktyczny, gdyż polegał właściwie tylko na trzymaniu przyzwoitego tempa. Także mocny trening został wykonany, z czego jestem bardzo zadowolona – powiedziała Monika Kaczmarek.

Na drugim miejscu finiszowała Monika Brzozowska z Wysokiej, która na mecie osiągnęła czas 1:20:47. Trzecią zawodniczką Półmaratonu Szpot Swarzędz została Paulina Grzegórzek ze Szczecina, która rywalizację ukończyła z wynikiem 1:23:06.

Bieg ukończyło 961 biegaczek i biegaczy. W rywalizacji o miano najszybszej Swarzędzanki zwyciężyła mieszkanka Gruszczyna: Ewelina Kasprzak, a  najszybszym Swarzędzaninem okazał się mieszkaniec Swarzędza – Bogusz Podgórski. Najlepsi zarówno w kategorii Open jak i w 10-ciu kategoriach wiekowych otrzymali nagrody finansowe i rzeczowe. Łącznie na scenie nagrodzonych zostało niemal 150 osób.

Tradycyjnie swarzędzki półmaraton stał się okazją do wielu działań profilaktycznych, promujących życie bez uzależnień. Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Centrum Medycznym „Diagnosis”, Komendą Wojewódzką Policji oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa przez dwa dni – 8 i 9 września na terenie Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji można było bezpłatnie skorzystać z badań lekarskich, porad psychologa, przekonać się, jak zachowuje się nasz organizm po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających, a także oddać honorowo  najcenniejszy lek – krew.

Ponadto rozstrzygnięty został konkurs na najlepsze hasło promujące przyszłoroczny I Bieg rodzinny, który rozegrany zostanie w niedzielę 2 czerwca. Zwyciężyło hasło „Daj przykład innym w Biegu rodzinnym” autorstwa Ryszarda Webera ze Swarzędza. Laureat  z rąk Ireneusza Szpota – organizatora półmaratonu, odebrał na scenie kluczyki do nowego skutera Premium 727.

Jak podają organizatorzy, w niedzielę jako 632. na mecie zameldował się 20-tysięczny uczestnik biegów organizowanych od roku 2012 przez firmę Szpot wraz z Miastem i Gminą Swarzędz. – Za nami już dziesiąta impreza biegowa organizowana wspólnie z Miastem i Gminą Swarzędz – powiedział Ireneusz Szpot, organizator półmaratonu. Dziękuję wszystkim za bardzo dobrą współpracę, pomoc ze strony niemal 200 wolontariuszy, kibicom za wspaniały doping na trasie. Z opinii zasłyszanych tuż po zakończeniu półmaratonu wnioskuję, że organizacja, nagrody oraz  atmosfera były bardzo dobre. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak zaprosić już dzisiaj do udziału w 8. Biegu 10 km Szpot Swarzędz oraz nowych projektach – I Biegu Rodzinnym i zawodach Nordic Walking, które odbędą się w naszym mieście w niedzielę 2 czerwca 2019 roku  – dodał I. Szpot.