Już szukają „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich”

– Jestem zachwycona frekwencją. Widzę, że dzieci są bardzo szczęśliwe i to jest najważniejsze – mówi czołowa polska lekkoatletka Adrianna Sułek, która wzięła udział w inauguracji drugiej edycji programu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie”. Impreza, w której udział wzięło blisko sześćset dzieci, odbyła się na stadionie lekkoatletycznym im. Zygmunta Szelesta w Warszawie.

Zawody w Warszawie były pierwszą tegoroczną eliminacją cyklu. Kolejne odbędą się w maju i czerwcu w piętnastu województwach, a następnie najlepsi wystartują we wrześniu w wielkim finale, który zaplanowany jest w Toruniu. Przed rokiem w eliminacjach wojewódzkich oraz wielkim finale w Warszawie wystartowało ponad dziesięć tysięcy dzieci. W tym roku frekwencja powinna być jeszcze wyższa, bo program został rozszerzony o biegi przełajowe, a także cykl zajęć dla młodszych dzieci pod hasłem #ZacznijOdLekkiej. W „Lekkoatletycznych Nadziejach Olimpijskich” biorą udział dzieci w wieku dziesięciu i jedenastu lat.

– Pogoda dopisała i to jest najważniejsze, a wystarczy popatrzeć na szczęśliwe twarze dzieciaków, by widzieć, że bawią się tutaj sportem. Wielu z nich stawia swoje pierwsze kroki w lekkoatletyce. Widać, że było warto. To jest dopiero pierwsza eliminacja w tej tegorocznej edycji, a przed nami kolejne w piętnastu województwach, a potem finał w Toruniu i mam nadzieję, że kolejne dzieciaki, zachęcone tą imprezą, trafią nie tylko na stadiony lekkoatletyczne, ale i do różnych innych sportów – mówił podczas otwarcia cyklu Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.

Chcą zarazić dzieci pasją do sportu

Obecna w Warszawie Adrianna Sułek, czołowa polska lekkoatletka, specjalistka w wielobojach podkreśliła, że „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” to świetny pomysł, by zachęcić dzieci do uprawiania sportu.

– To też świetny pomysł na to, by w przyszłości mistrzów sportu było więcej i wierzę, że dzięki tej imprezie dzieci zakochają się w lekkiej atletyce. Przede wszystkim wydaje mi się, że właśnie taka piknikowa forma tych zawodów, gdy dzieciaki przebiegają z konkurencji na konkurencję i jest harmider spowoduje, że będą chciały poznać lekkoatletykę i zostaną z nami na dłużej – mówiła.

Także uczestnikom piątkowej imprezy podobała się rywalizacja. – Nauczyciel wf mnie namówił, a następnie zgłosił i zdecydowałam się wystartować. Bardzo mi się tutaj podoba – mówiła Tola Malinowska z Zatorów.

– Pierwszy raz uczestniczę w takiej imprezie, bo przed rokiem mnie nie było i bardzo mi się podoba. Jest fajna atmosfera, bo jest tutaj bardzo wiele osób. Startowałam w biegach na sześćdziesiąt metrów i w rzucie piłeczką palantową. Było dobrze – dodała Jadwiga Modzelewska z Zielonki.

– A ja brałam udział w skoku w dal i w biegach i bardzo mi się podobało. Fajnie, że były tutaj gwiazdy i mieliśmy profesjonalną rozgrzewkę – powiedziała Alicja Kowalska, także z Zielonki. Zawodom każdorazowo towarzyszą „Strefy Młodego Olimpijczyka, gdzie dzieci i młodzież będą mogli sprawdzić się w wybranych, uproszczonych konkurencjach lekkoatletycznych.

Szesnaście eliminacji i jeden finał

W ramach „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich 2023” odbędzie się łącznie szesnaście eliminacji wojewódzkich – najbliższe zawody odbędą się w niedzielę w Szczecinie w Zachodniopomorskiem), a kolejne w Krakowie (17.05, Małopolskie), Olsztynie (17.05, Warmińsko-Mazurskie), Bydgoszczy (22.05, Kujawsko-Pomorskie), Rudzie Śląskiej (26.05, Śląskie), Łodzi (26.05, Łódzkie), Słupsku (30.05, Pomorskie), Poznaniu (30.05, Wielkopolskie), Gorzowie Wielkopolskim (1.06, Lubuskie), Kielcach (2.06, Świętokrzyskie), Karpaczu (2.06, Dolnośląskie), Lublinie (6.06, Lubelskie), Stalowej Woli (6.06, Podkarpackie), Białymstoku (6.06, Podlaskie) i Opolu (15.06, Opolskie). W trakcie zawodów eliminacyjnych tworzone będą reprezentacje województw, które 1 września wystąpią w Toruniu w zawodach finałowych.

Projekt „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a projekt wspierają PZU, Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej.

Źródło: PZLA

fot. w nagłówku Tomasz Kasjaniuk